Zwyczaje świąteczne w Niemczech

0
635
Zwyczaje świąteczne w Niemczech

Niemcy są krajem dość bliskim nam kulturowo, niemniej jednak istnieje tak szereg tradycji i zwyczajów zupełnie nieznanych i niepraktykowanych w Polsce. Zdecydowanie podobnie jak w Polsce, święta – Boże Narodzenie jak i Wielkanoc – są dla Niemców czasem bardzo rodzinnym, który najchętniej spędzają w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Jak więc wyglądają zwyczaje świąteczne u naszych zachodnich sąsiadów?

Boże Narodzenie

Adwent i Boże Narodzenie to świąteczny czas niemal nierozerwalnie ze sobą połączony- Niemcy znacznie większą wagę niż my przykładają do celebrowania czasu oczekiwania, czyli Adwentu. Niemieckie domy zostają w tym czasie ozdobione wieńcami z żywych iglastych gałązek, czterema świecami oraz fioletowymi wstęgami. Co niedziele zapalana jest jedna świeca- aż do Wigilii Bożego Narodzenia. Szczególnie dzieci uwielbiają celebrowanie zwyczaju adwentowych kalendarzy.

Kalendarze składają się z 24 okienek, z których codziennie otwierane jest jedno skrywające w sobie najczęściej słodką, czekoladową niespodziankę. Okres Adwentu to także czas odwiedzania świątecznych jarmarków- w całym kraju odbywa się ich przeszło 150. Najsłynniejsze z nich to chociażby Jarmark Struclowy w Dreźnie (od 1434 roku!), Jarmark Skrzatów w Kolonii czy Jarmark Dzieciątka Jezus w Monachium. Na jarmarkach zjeść można tradycyjne dania i smakołyki, kupić przysmaki świąteczne i dekoracje oraz napić się grzanego piwa lub wina.

Niemiecka Wigilia różni się dość mocno od naszej, polskiej. Do kościoła idzie się tego dnia popołudniu. Na świąteczną kolację woła dzwonek, a na wigilijnym, niemieckim stole gości sałatka kartoflana, różnego rodzaju pieczone kiełbaski i dania z kiszonej kapusty. To z Niemiec przybył do Polski zwyczaj ubierania choinki. Na niemieckich choinkach wiesza się jedną bombkę w kształcie…ogórka.

Ten, kto znajdzie ją pierwszy, otrzymuje dodatkowy prezent świąteczny. 25 grudnia na stołach króluje pieczona gęś lub kaczka. Niemcy przy stole piją tego dnia wino oraz rozpakowują prezenty- układane na stole, a nie jak w Polsce pod choinką. Prezenty przynosi Święty Mikołaj lub Dzieciątko Jezus.

Niemiecka Wielkanoc

Niemcy, mimo, iż są krajem bliskim nam kulturowo, obchodzą Wielkanoc nieco odmiennie niż my w Polsce. Niemcy to też kraju wielu wyznań, wśród których prym wiodą katolicyzm i ewangelicyzm. Wielkanoc najbardziej obchodzona jest w Badenii-Wirtembergii, Hesji, Bawarii, Północnej Nadrenii-Westfalii, w Saksonii i Turyngii.

Wielu Niemców traktuje okres wielkanocny jako świetny czas, by zrobić sobie zagraniczne wakacje, ale jeszcze bardzo wiele rodzin spędza te dni w tradycyjny sposób. Niemcy kochają dekorować swoje domostwa, dlatego też już na jakiś czas przed świętami zawieszają oni na krzewach, drzewach, balustradach balkonów czy przy drzwiach wejściowych do domów czy mieszkań kolorowe wydmuszki przypominające nasze polskie pisanki. Wielki Czwartek często w Niemczech określany jest Zielonym Czwartkiem, gdyż tego dnia maluje się jajka na kolor zielony. Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia Niemcy uczestniczą w kościołach w misteriach Męki Pańskiej.

W Wielką Sobotę tradycyjnie święci się ogień, a przed kościołami pojawiają się ogromne ogniska. Zapalone świece paschalne Niemcy zabierają ze sobą do domów, gdzie mają zapewnić szczęście rodzinne. Niedziela wielkanocna zaczyna się od mszy w kościele, po której dzieci udają się do ogródków w poszukiwaniu smakołyków przyniesionych przez Zajączka. Tradycja Zajączka zapoczątkowana została właśnie w Niemczech w XVIII wieku skąd rozprzestrzeniła się na niemal całą Europę. Inną tradycją jest tak zwane tłuczenie jajek. Najbardziej lubią to dzieci.

Każdy dostaje jajko, którym następnie stuka się z innymi. Wygrywa ten, którego jajko pozostanie najdłużej nienaruszone. Na stołach królują tego dnia jajka, wędliny, pasztety, sernik i oczywiście tradycyjna niemiecka kiełbasa. Poniedziałek Wielkanocny to kontynuacja rodzinnych spotkań lub dzień na wycieczkę poza miasto- najczęściej na łono natury.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj