Wilczy apetyt u seniora – jakie są przyczyny?

0
783
Wilczy apetyt u seniora – jakie są przyczyny

Najczęściej sytuacja z apetytem u seniorów jest odwrotna niż ta zasugerowana w tytule. Znakomita większość osób w podeszłym wieku to niejadki, które trzeba nieraz bardzo mocno zachęcać do jedzenia większych i bardziej zróżnicowanych porcji posiłków.

Zdarzają się jednak także seniorzy z dużo większym apetytem niż przeciętnie, a wręcz osoby w podeszłym wieku borykające się z otyłością. Jakie są tego przyczyny i jak można zaradzić problemom powodowanym przez niepohamowany apetyt?

Na skróty:

Senior z apetytem

“Senior z apetytem” to dość rzadkie zjawisko, a świadczyć o tym może sam fakt, iż po wpisaniu takiej frazy w wyszukiwarkę, wyskakują same frazy i artykuły dotyczące braku apatytu u seniorów. Dlaczego ludzie w podeszłym wieku mniej chętnie jedzą? Powodów może być sporo i są one różnorakie.

Wśród przyczyn słabego apatytu u seniorów wyróżnić można problemy zdrowotna związane z układem pokarmowym jak np. zwężenie przełyku, schorzenia żołądka, wątroby, wrzody, stany zapalne w jelitach. Organizm seniora jest organizmem osłabionym przez sam podeszły wiek, a dojść do tego mogą jeszcze różne infekcje, które także znacząco wpływają na niechęć do jedzenia. Innym problemem jest niepełne uzębienie seniora- niedostosowana do jego potrzeb proteza lub nawet jej brak czy niechęć do jej zakładania powodują, iż senior je bardzo niechętnie.

Przyczyny mogą także tkwić w psychice- na pierwszym miejscu przy problemach z jedzeniem wymienimy stres, ale mogą także występować inne stany głębokiej melancholii lub nawet depresji. Senior, który je mało lub nie chce jeść wcale jeszcze bardziej przyczynia się do wyniszczenia swojego organizmu, dlatego problemów z jedzeniem u osób w podeszłym wieku nigdy nie wolno bagatelizować. Ważne jest, by seniorzy jedli jak najwięcej produktów pełnych witamin z grupy B, magnezu, wapnia. Posiłki nie mogą być tłuste, powinny być lekkostrawne, gotowane na parze lub duszone, pełne warzyw i owoców.

Przyczyny wilczego apetytu u seniora

Nieczęsto, ale możemy się także spotkać z sytuacją wilczego, nadmiernego apetytu u seniora. Niektórzy seniorzy jedzą spore posiłki w ciągu dnia, a między nimi domagają się wciąż dodatkowych przekąsek. Zdarza się im także nocne podjadanie. Takie zachowania mogą być związane z chorobami jak demencje oraz chorobą Alzheimera. Senior cierpiąc na te schorzenia ma ogromne problemy z pamięcią- może nie pamiętać, iż przed chwilą jadł, je niejako na zapas.

Inną przyczyną objadania się jest zajadanie nudy, stresów, problemów. Dlatego też w opiece nad osobą starszą tak ważna jest jej aktywizacja, pobudzanie jej do działania, zachęcanie do uprawiania swojego hobby. Nie można doprowadzać do takich sytuacji z niekontrolowanym jedzeniem wynikającym z bezczynności. Niedojadania jak i wilczy apetyt prowadzą do wielu schorzeń, w tym do otyłości. Pojawić się mogą zaburzenia trawienne, nadmierne wypróżnianie, zaparcia, wzdęcia. Bardzo niekorzystne jest nadmierne spożywanie białka, tłuszczy oraz węglowodanów.

Senior z otyłością

Otyłość jest bardzo ciężkim schorzeniem, niezależnie od wieku. Dla dzieci oraz osób starszych jest jednak szczególnie niebezpieczna. Otyłość jest przyczyną około 13% przedwczesnych zgonów. Otyłość jest stanem, w którym masa ciała zostaje zwiększona przez wzrost ilości tkanki tłuszczowej- u mężczyzn o 25 % powyżej masy ciała, u kobiet o 30 %.

Przyczynami otyłością są najczęściej nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, przewlekły stres, choroby metaboliczne, schorzenia degeneracyjne, zaburzenia hormonalne oraz przyczyny genetyczne. Leczenie otyłości u seniorów nie jest łatwe i musi być prowadzone tak, by nie doprowadzić do obniżenia masy mięśniowej oraz gęstości mineralnej kości. Senior z otyłością koniecznie powinien udać się do lekarza lub dietetyka, którzy mają wiedzę, by rozpisać mu plan zbilansowanej diety, który jest pierwszym krokiem do wyzdrowienia. Drugą najważniejszą kwestią jest ruch.

O żadnej farmakologii czy operacjach zmniejszania żołądka nie ma mowy, dopóki nie zobaczy się, iż te dwa najważniejsze kroki nie przynoszą rezultatów. Jeżeli rezultatów brak, wtedy wdraża się farmakologię lub operacje z zakresu chirurgii bariatrycznej.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj