Święta w Niemczech – poznaj zwyczaje Niemców

0
793
Święta w Niemczech zwyczaje niemcow

Niemcy wciąż pozostają naszym ulubionym kierunkiem wyjazdowym, jeśli idzie o migrację zarobkową. Nic dziwnego, jest to kraj bezpośrednio sąsiadujący z Polską oraz kulturowo bardzo do naszego kraju podobny.

Kilkumiesięczna lub nawet dłuższa rozłąka i tęsknota za rodziną i ojczyzną nie jest więc tak bolesna w państwie, w którym obchodzi się tradycje podobne do naszych.

Na skróty:

Zwyczaje świąteczne w Niemczech

Niemcy obchodzą bardzo wiele świąt i obrzędów, które są niemal takie same jak u nas w Polsce. Do takich zaliczymy: Nowy Rok, Święto Trzech Króli, Wielkanoc, Święto pracy, Zielone Świątki, Boże Ciało, Boże Narodzenie.

Typowo niemieckim świętem jest Oktoberfest, obchodzony w Niemczech w październiku. Jest to prawdziwe święto piwa, którego początek przypada na koniec września. To tydzień prawdziwie piwnej rozpusty, hucznych zabaw, kolorowych pochodów, pokazów i koncertów. Oktoberfest jest najhuczniej obchodzony w Bawarii.

Jednym z ważniejszych świąt państwowych w Niemczech jest Dzień Zjednoczenia Niemiec w 1990 roku. Święto to obchodzone jest trzeciego października. To dzień, gdy odbywa się wiele pochodów, festynów, spotkań z politykami.

Świecką tradycją w okresie wielkanocnym są w Niemczech Pokojowe Marsze Wielkanocne. Tradycja ta liczy sobie około 50 lat i obchodzona jest w Poniedziałek Wielkanocny, kiedy to na ulice wychodzą tysiące pochodów z transparentami zawierającymi hasła wzywające do pokoju.

Niemcy lubią obchodzić także odpusty, które nazywane są tam Kirmes. Od maja do listopada w wielu landach, gdzie uprawia się winnice obchodzone są rozliczne Festiwale Wina. To tradycja najbardziej zakorzeniona i żywa w zachodnio- południowej części kraju- w Badenii, Palatynacie, Nad Renem, Mozelą oraz nad Menem.

Święta Bożego Narodzenia w Niemczech

Święta Bożego Narodzenia nie różnią się diametralnie od naszych polskich świąt, choć można zauważyć kilka różnic. Niemcy bardzo lubią przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, a zaczynają je już z początkiem adwentu, kiedy to w domach pojawiają się ozdobne jodłowe wieńce z czterema świeczkami zapalanymi kolejno w każdą adwentową niedzielę.

To z Niemiec dotarł do nas zwyczaj ubierania choinki i po dziś dzień zwyczaj ten jest lubiany i praktykowany u naszych zachodnich sąsiadów. Tradycja strojenia choinki bierze się z przełomu XV i XVI wieku z Nadrenii. Niemieckie miasta są podczas adwentu wypełnione kiermaszami bożonarodzeniowymi, na których można kupić dosłownie wszystko, co kojarzy się z tym wspaniałym czasem- od dekoracji po prezenty. Najbardziej znany i najstarszy kiermasz odbywa się co roku w Norymberdze. Święta są obchodzone przez Niemców w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół, a na stole świątecznym króluje sałatka kartoflana, dania z kiszoną kapustą oraz różne rodzaje pieczonych kiełbas.

Na stole podawana jest także pieczona gęś i także na stole układane są prezenty, a nie tak jak u nas pod choinką. Niemcy lubią śpiewać kolędy i rodzinnie muzykować, jest to więc nieodłączna tradycja w czasie Bożego Narodzenia w każdym domu. Najbardziej znanymi i lubianymi utworami jest każdemu znana kolęda “Stille Nacht, Heilige Nacht” oraz “O Tannenbaum”.

Wielkanoc w Niemczech

Święta Wielkanocne są w Niemczech także całkiem zbliżone do tych, jakie obchodzimy w Polsce. Istnieją jednak tamtejsze zwyczaje, które w Polsce nie są popularne lub całkowicie nieznane. Nasz Wielki Czwartek w Niemczech jest Zielonym Czwartkiem.

Tego dnia dekoruje się domy i jajka na zielono, na stołach pojawiają się wiosenne bukiety i pięknie ozdobione wydmuszki. Tego dnia powinno zjeść się coś zielonego- sałatę, szpinak czy inne zielone nowalijki. Wielki Piątek to w Niemczech Cichy Piątek. To dzień refleksji i modlitwy, jednak nie obowiązuje tego dnia post tak jak w Polsce. Wielka Sobota to w Niemczech dzień święcenia ognia, nie święci się zaś pokarmów tak jak to robimy w Polsce.

Wielka Niedziela rozpoczyna się mszą rezurekcyjną, po której rodziny zasiadają do wielkanocnych śniadań. Tradycją jest stukanie się pisankami ze współbiesiadnikami- wygrywa ten, czyje pisanka jest najmniej uszkodzona. Dla dzieci atrakcją są upominki przynoszone przez Wielkanocnego Zajączka.

Poniedziałek Wielkanocny to kolejny dzień rodzinnych spotkań. Niemcy nie obchodzą naszej polskiej tradycji śmigusa dyngusa, a lubią tego dnia aktywnie spędzać czas całymi rodzinami.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj