Praca opiekunki w Niemczech – pierwsza pomoc w opiece

0
612
pierwsza pomoc w opiece

Praca opiekunki osób starszych to praca satysfakcjonująca, ale zarazem dość ciężka i bardzo odpowiedzialna. Wszak jesteśmy odpowiedzialni za opiekę nad osobą starszą nawet 24 godziny na dobę, gdzie podopieczny często znajduje się w różnych stanach zdrowia lub choroby.

Kto więc będzie nadawał się do tej pracy najlepiej i jak najlepiej wywiązywać się z obowiązków należących do opiekunki osoby starszej? Sprawdź co warto wiedzieć o tej pracy i jakie umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, warto posiadać.

Na skróty:

Praca opiekunki osób starszych – dla kogo to praca

Praca opiekuna osoby starszej jest z jednej strony dla każdego, lecz nie jest to do końca prawdą. By być opiekunką osoby starszej trzeba być przede wszystkim osobą wrażliwą i empatyczną na różne sytuacje z jakimi przyjdzie się mierzyć u podopiecznego- np. zdrowotne, odpowiedzialną, uczciwą, bardzo cierpliwą.

To tych cech można śmiało dorzucać kolejne, po prostu opiekunka osoby starszej musi być osobą bardzo lubiącą pracę z drugim człowiekiem oraz mieć dobrze rozwiniętą inteligencję emocjonalną. Tylko to gwarantuje, iż będzie w stanie rzetelnie podchodzić do swojej pracy i okazywać ciepło i zrozumienie dla podopiecznego.

Można oczywiście postarać się o dyplom w zawodzie opiekuna osoby starszej, a taki dyplom niejednokrotnie może być podstawą do lepszych zarobków. Można też odbyć wiele kursów pielęgniarskich czy z zakresy pierwszej pomocy społecznej, jednak zarówno wykształcenie kierunkowe jak i dyplom nie jest jednak sprawą obligatoryjną, a najważniejszym jest, by dana kandydatka posiadała zestaw powyższych cech.

Ważne, aby była sprawna fizycznie i cieszyła się dobrym stanem zdrowia.

Praca opiekunki a stan zdrowia podopiecznego

Jadąc do pracy jako opiekunka musimy mieć pełną wiedzę na temat stanu zdrowia osoby podopiecznej i całkowitą świadomość, aby być pewnym czy zdołamy poradzić sobie z danym stanem zdrowia. Podopieczni mogą być różni- mogą to być w pełni sprawne osoby na ciele i na umyśle, ale też osoby z demencją, z Alzheimerem lub z szeregiem schorzeń uniemożliwiających im poruszanie się.

W zależności z jaką osobą przyjdzie nam współpracować, na pewno powinniśmy znać zasady udzielania pierwszej pomocy. Osoby z demencjami trafiają się bardzo często więc przedstawimy kilka rad jak zajmować się taką osobą:

– staraj się, by podopieczny robił codziennie coś, co sprawia mu radość- np. spacery po ulubionym parku, szydełkowanie, majsterkowanie, itp.,

– włączaj seniorowi ulubioną muzykę lub filmy z dawnych lat- pobudzi go to emocjonalnie i intelektualnie,

– staraj się, by senior jak najczęściej spotykał się z innymi ludźmi, w tym ze starymi przyjaciółmi, by był aktywny towarzysko,

– nie wyręczaj seniora we wszystkim, niech wykonuje jak najwięcej drobnych domowych prac- np. zmywanie naczyń, nastawianie prania,

– jak najczęściej przypominaj seniorowi jaką mamy porę dnia i datę, pytaj go często o godzinę, zadawaj pytania o adres i dane osobowe jak imię i nazwisko.

Sposoby aktywizacji osoby starszej

Aktywizacja seniora jest sprawą bardzo ważną, żeby nie powiedzieć kluczową. Nie można pozwolić na to, by senior, który jest sprawny fizycznie oraz ma lekką czy umiarkowaną formę demencji, zamykał się w swoim domu, unikał ludzi i każdego innego kontaktu z otoczeniem.

Aktywizując seniora warto brać pod uwagę wszystkie formy aktywizacyjne wymienione w poprzednim akapicie, jak również angażować go w jeszcze bardziej aktywne działania, a mogą to być spotkania w klubach seniora, uczęszczanie na zajęcia uniwersytetów trzeciego wieku, włączanie się w wolontariat osób starszych jak także aktywność kulturalna. Ważne są też częste spacery. Jeżeli domowy budżet wydzielony nam przez rodzinę podopiecznego na to pozwala, warto jak najczęściej zabierać seniora do kina, teatru, na różnego rodzaju warsztaty.

Należy aktywizować go tak, by czuł się potrzebny i by chciał się rozwijać mimo swojego podeszłego wieku. Aktywizacja działa budująco zarówno na stan psychiczny i fizyczny podopiecznego.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj