Praca opiekunki osób starszych przed trzydziestką

0
646
Praca opiekunki osób starszych przed trzydziestką

Popularność pracy jako opiekuna osoby starszej rośnie. Coraz częściej do wykonywania tej pracy zgłaszają się ludzie młodzi, jeszcze przed 30 rokiem życia. Zwykle to właśnie młoda osoba do opieki nad seniorem, zgładza się do tego typu ogłoszeń.

Zdarza się również, że już dość młode osoby zaczynają swoją przygodę jako opiekunki osób starszych, gdzie jest to ich pierwsza poważna praca. Do Niemiec do pracy w tym charakterze wyjeżdża spora grupa osób przed 30 rokiem życia. Czy taka osoba nadaje się do opiekowania się ludźmi w podeszłym wieku? Jakie zalety ma praca opiekuna w młodym wieku?

Na skróty:

Kiedy rozpocząć pracę jako opiekun osoby starszej

Praca w charakterze opiekuna osoby starszej to nie tylko odpowiednie zajęcie dla osób w średnim wieku lub na emeryturze. Młodsze osoby, takie przed trzydziestką, mogą pochwalić się szeregiem cech i mocnych stron, które sprawią, iż świetnie odnajdą się na tym stanowisku. Osoba młoda musi mieć jednak świadomość, jak odpowiedzialna jest to praca i z czym się wiąże. Nie ma tu bowiem miejsca na chwilowe “kaprysy” chęcią podjęcia danego zlecenia- praca opiekunki jest pracą wymagającą.

Młoda osoba chcąca wyjechać do Niemiec w charakterze opiekunki osoby starszej musi zdawać sobie sprawę z konieczności rozłąki z rodziną na kilka tygodni, a czasem i na kilka miesięcy – wszystkie wymagania ustalane są na początku współpracy. Osoba mająca w Polsce np. małe dziecko będzie mało dyspozycyjna do takiej pracy, należy więc mieć to na uwadze na pierwszym miejscu. Najczęściej, pracy tego typu podejmują się osoby samotne lub nie posiadające w Polsce zobowiązań, z uwagi na dłuższy pobyt za granicą.

Osoba przed trzydziestką chcąca wyjechać do pracy w charakterze opiekunki ma sporo zalet, które sprawiają, iż dobrze sprawdzi się w tej pracy:

– jest sprawna fizycznie oraz ma dobą kondycję- to ważne przy wielu codziennie wykonywanych czynnościach jak np. mycie podopiecznego,

– zna dobrze języki obce- często nawet dwa lub więcej,

– łatwo odnajduje się w nowych, czasem trudnych sytuacjach,

– szybko się uczy, potrafi doskonale odnaleźć się w nowej sytuacji, czy dostosować do nowych okoliczności i zadań.

– ma w sobie duże pokłady energii i pozytywnego nastawienia. Osoba przed 30 może traktować tę pracę jako możliwość zdobycia doświadczania, lub podołaniu nowemu wyzwaniu. Może podejść do pracy ambicjonalnie, dzięki czemu wykona ją odpowiednio dobrze.

To dobry sposób na rozpoczęcie swojej zawodowej kariery, ale tylko w przypadku, gdy do pracy podchodzimy rzetelnie i odpowiedzialnie. Praca pozwoli odłożyć kapitał na swoje wydatki i inwestycje oraz nauczy młodą osobę wielu przydatnych rzeczy.

Opiekunka osoby starszej – zadania

Opieka nad starszą osobą oraz pomoc w utrzymaniu gospodarstwa domowego wiążą się z wieloma obowiązkami i zadaniami, które na pewno nie pozwolą się nudzić. Wśród zadań znajdziemy:

– dbanie o dom podopiecznego- sprzątanie, gotowanie,

– dbanie o zakupy spożywcze i inne, opłacanie rachunków i innych należności seniora,

– pomoc seniorowi w codziennych czynnościach higienicznych,

– ubieranie seniora, golenie, pomoc podczas posiłków,

– aktywizacja seniora,

– spędzanie wspólnie czasu w sposób przyjemny dla podopiecznego.

Czy młodej opiekunce jest łatwiej pracować z seniorem?

W wielu kwestiach młodej osobie jest dużo łatwiej pracować z seniorem niż np. pani po 50. roku życia. Przede wszystkim młoda kobieta poprzez dobrą kondycję dużo mniej się męczy. To sprawia, iż będzie ona w stanie zrobić codziennie dużo więcej niż osoba bez kondycji i z pierwszymi schorzeniami jak np. nadciśnienie.

Przez dobre umiejętności językowe, młoda osoba też w sposób szybki złapie kontakt z podopiecznym, a rozmowy to jedna z kluczowych kwestii – podopieczni są często samotni i bardzo tej rozmowy potrzebują. Problemem może okazać się jedynie tzw. przepaść pokoleniowa, a więc to, iż młodą opiekunkę i podopiecznego może dzielić nawet 50 lat różnicy!

Jednakże spontaniczna, otwarta, a przede wszystkim lubiąca ludzi opiekunka szybko skróci dystans powstały przez tę różnicę wieku.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj