Podstawowe czynności medyczne i pielęgnacja w pracy opiekunki

0
682
Podstawowe czynności medyczne i pielęgnacja w pracy opiekunki

Wykwalifikowana opiekunka osób starszych to zawód z dużą przyszłością. Przyczyną tego jest starzejące się społeczeństwo w całej Europie. Z tego też powodu wiele Polek podejmuje się pracy za granicą, gdzie ofert jest w bród, a zarobki są o wiele wyższe niż w Polsce.

Rodziny seniorów rzadko kiedy mogą się przez całą dobę zająć swoim starszym, schorowanym bliskim. To powoduje, iż seniorzy umieszczani są w domach seniora lub zatrudniane są do nich właśnie opiekunki. Jakie obowiązki stoją przed opiekunką osób starszych, a czego nie można od niej wymagać?

Obowiązki pielęgnacyjne opiekunki

Zakres obowiązków opiekunki może znacznie się zmieniać w zależności od tego, kogo mamy za podopiecznego. Możemy mieć osobę całkiem sprawną ruchowo, ale możemy także opiekować się seniorem całkowicie przykutym do łóżka. Sposób pielęgnowania takiej osoby jest więc zależny od jej stanu zdrowia oraz bardzo indywidualnych potrzeb.

Pielęgnowanie podopiecznego to nie tylko czynności związane z myciem, ale wszelkie czynności, których wynikiem jest poprawa samopoczucia seniora. Do czynności pielęgnacyjnych zaliczymy więc naturalnie pomoc w utrzymaniu higieny ciała, ale także towarzyszenie osobie starszej, aktywizowanie ją, doradzanie, rozmowa, troska o podopiecznego. Senior, na skutek tychże działań, ma się czuć godnie oraz ma mieć zapewnioną optymalną dla niego jakość życia.

Jeżeli mamy do czynienia z osobą samodzielną, wiąże się to ze stosunkowo “lżejszymi” obowiązkami. Taki senior powinien mieć własny kąt w domu lub w mieszkaniu (najlepiej cały pokój), którego centralnym punktem będzie wygodne łóżko. Łóżko musi być tak ustawione, by łatwo można było się na nim położyć i z niego wstać. By samodzielny senior był jak najdłużej w dobrej formie psychoruchowej i intelektualnej, powinien być nakłaniany do samodzielnego wykonywania codziennych, prostych czynności.

Zadaniem opiekunki jest doglądanie i nadzorowanie seniora oraz pomoc, gdy zachodzi taka potrzeba. Nawet dość sprawny senior potrzebuje często pomocy/ asekuracji podczas przemieszczania się. Zawsze wtedy obok powinna być przy nim opiekunka.  Ważna jest także obserwacja podopiecznego- zwracanie uwagi na pojawianie się ewentualnych zmian w jego zachowaniu lub wystąpienie objawów chorobowych.  Opiekunka powinna pomagać mu podczas kąpieli oraz przygotowywać dla niego posiłki, a także utrzymywać dom w czystości.

Mając za podopiecznego seniora niesamodzielnego, także musimy zapewnić mu jak najlepszy komfort życia. Opiekunka powinna pomagać seniorowi zmieniać pozycję ciała na łóżku maksymalnie co dwie godziny. Jest to bardzo ważna profilaktyka antyodleżynowa. Taki senior wymaga, by opiekunka myła go w pozycji leżącej, a także dbała o jego higienę w tej pozycji.

Ważne jest, by opiekunka wykonywała wszelkie czynności pielęgnacyjne i higieniczne w jednorazowych rękawiczkach ochronnych- dla swojego własnego komfortu.  Zadaniem opiekunki jest jak najczęstsze towarzyszenie seniorowi, rozmowa z nim, wspólne czytanie książek, oglądanie telewizji. Niepozwalanie mu, by czuł się opuszczony i samotny.

Zadanie opiekunki to także prowadzenie domu podopiecznego. Do obowiązków będzie więc należało robienie zakupów, przygotowywanie posiłków, zmywanie naczyń po posiłkach, sprzątanie pomieszczeń, w których na co dzień żyje i senior, i opiekunka. Od opiekunki nie wolno wymagać np. sprzątania piwnicy, garażu czy strychu! Opiekunka opłaca także rachunki seniora oraz prowadzi jego kalendarz (np. wizyt lekarskich).

Tego opiekunka nie robi!

Istnieje wiele czynności, jakich opiekunka robić nie powinna i nie powinna się na nie w ogóle zgadzać. Czynności te należą do personelu medycznego- do rehabilitanta, fizjoterapeuty lub pielęgniarki.

Czynnościami takimi są: rozdzielanie leków (podawać przygotowane leki opiekunka powinna, ale przygotowywać ich- stanowczo nie), pomiar cukru, podawanie insuliny, robienie zastrzyków, opatrywanie otwartych ran (np. odleżyn), wykonywanie jakichkolwiek czynności, które ingerują w powłoki skórne podopiecznego.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj