Opiekunka na emeryturze – wyjazd do Niemiec jako sposób na dodatkowy zarobek

0
869
Opiekunka na emeryturze

Do opieki nad osobami starszymi w Niemczech wyjeżdżają różne kandydatki i kandydaci- zarówno młode, w średnim wieku, ale także nierzadko panie po 60tce, które chcą w ten sposób dorobić do swojej emerytury. To zdecydowanie dobry sposób na pozyskanie dodatkowych środków finansowych.

Emerytka ma już więcej czasu dla siebie i może opuścić kraj na kilka tygodniu lub miesięcy w celach zarobkowych. Czy jednak wiek emerytalny nie ma żadnego znaczenia w zawodzie opiekunki osoby starszej? Czy osoba starsza również w sposób efektywny może zająć się osobą potrzebującą?

Na skróty:

Opiekunka osoby starszej a wiek

Wiek nie jest tu bez znaczenia, inne mocne strony wieku będzie miała młoda osoba wyjeżdżająca do pracy jako opiekunka, inne będzie miała emerytka. Ze słabymi stronami jest zresztą podobnie. Każdy wiek posiada swoje plusy i minusy. Nie ma też wieku doskonałego, który gwarantuje wszelkie predyspozycje do bycia opiekunem.

Młoda osoba: mocne strony- znajomość języków, aktywność, spontaniczność, otwarcie na nowe doświadczenia, sprawność fizyczna

słabe strony: szybkie zniechęcanie się, większa podatność na niecierpliwe zachowania, przepaść pokoleniowa z seniorem

Starsza osoba: mocne strony: doświadczenie życiowe, sprawdzenie siebie w wielu życiowych sytuacjach, cierpliwość, opanowanie, bliskość pokoleniowa z seniorem

słabe strony: choroby cywilizacyjne- często nadciśnienie czy cukrzyca, mniejsza siła fizyczna

Można więc stwierdzić, iż wiek odgrywa dość dużą rolę w pracy opiekunki osoby starszej. Nie jest to jednak stwierdzenie do końca słuszne, najważniejsze będą jednak indywidualne predyspozycje.

Praca opiekunki wymaga także dużej siły psychicznej, co też często jest przewagą osób w średnim lub emerytalnym wieku, takie osoby z reguły także mniej tęsknią, gdyż mają odchowane dzieci i łatwiej im przeżywać chwilową rozłąkę z domem.

Czy emerytka może zostać opiekunką osoby starszej w Niemczech?

Emerytka może zostać opiekunką osoby starszej w Niemczech, jednakże podstawowym kryterium jej wyboru będzie nienaganna sprawność fizyczna oraz zdrowie. Każdy przecież ma świadomość, iż w wieku 50-60 lat i więcej nasze zdolności zaczynają się powoli zmieniać. A podopieczny wymaga odpowiedzialnej i czujnej opieki nieraz nawet 24 godziny na dobę.

Poza cechami osobowości jak empatia, cierpliwość, uczciwość, sympatia do ludzi oraz dojrzałością, ważne są zdrowie i siła fizyczna, by sprostać takiej wymagającej opiece. Niemieckie rodziny chętnie zatrudniają do opieki nad swoimi bliskimi osoby po 50 roku życia, a nawet emerytki. Patrzą na to jako na bezpieczniejszy wariant niż zatrudnianie młodej opiekunki, gdyż osoba z doświadczeniem życiowym będzie dużo bardziej odporna na różnego rodzaju niespodziewane sytuacje.

Emerytki mają także bardzo często doświadczenie w opiece nad schorowanymi członkami rodziny, obowiązki związane z pracą zarobkową są więc dla nich czymś, w czym zdążyły się już sprawdzić.

Ile zarabia opiekunka osoby starszej w Niemczech?

Zarobki opiekunek osób starszych w Niemczech są uzależnione od kilku kryteriów. Więcej zarobić może osoba z dyplomem z zakresu opieki nad osobą starszą, osoba z dobrą znajomością języka niemieckiego, zarobki uzależnione jest także od regionu Niemiec w jaki się udajemy.

Najwięcej zarobimy w tych najbogatszych landach- w Bawarii, w Badenii- Wirtembergii czy w Nadrenii- tutaj można liczyć się z zarobkami na poziomie około 2200 euro brutto. Zarobki w Berlinie, w Saksonii czy innych rejonach wschodnich Niemiec to około 1800-1900 euro brutto miesięcznie. Jeżeli wyjeżdżamy do pracy przez agencję pracy możemy też liczyć na różnego rodzaju premie, np. za polecenie agencji swojej znajomej, która także się w niej zatrudni. Premię mogą sięgać nawet 400 złotych brutto za jedno polecenia.

Ważnym jest, iż opiekunki mają najczęściej zapewnione mieszkanie i wyżywienie w domu swojego podopiecznego, a więc zarobionych pieniędzy nie muszą niemal w ogóle wydatkować w Niemczech na utrzymanie.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj