Opieka nad osobami starszymi – jak radzić sobie ze stresem

0
735
jak radzic sobie ze stresem

Praca z seniorem jako opiekunka osób starszych nie jest zwykłą pracą jaką wykonujemy od 8 do 16. Jest to codzienna praca wymagająca odpowiednich predyspozycji charakteru, hartu ducha i niemałej siły fizycznej. Wszystko zależy oczywiście od podopiecznego, jakim przyszło nam się zajmować i czego dana osoba od nas wymaga oraz jak to przekłada się na nasz organizm.

Może to być zarówno osoba starsza, obłożnie chora, samotna, a także wymagająca specjalistycznej opieki. Bardzo istotnym w pracy opiekunki osoby starszej jest dbanie o higienę psychiki. Praca opiekuna wiąże się z wieloma emocjonalnymi obciążeniami oraz stresem, a stan psychiczny opiekuna przekłada się na jakość opieki i stan podopiecznego. Warto więc umieć, radzić sobie ze stresem i panować nad nim w stanach szczególnego wzburzenia.

Na skróty:

Praca z seniorem, a odpowiedzialność

Praca z seniorem to odpowiedzialność za drugiego człowieka – częstym jest, że nawet obowiązek trwający 24 godziny na dobę. Odpowiedzialność ta przejawia się w wielu zadaniach wykonywanych codziennie przez opiekunkę.

Odpowiedzialnie wykonująca swoje zdania opiekunka dba o wysoki poziom higieny osobistej podopiecznego, jego dobre odżywianie, schludny wygląd, aktywność fizyczną i rozwijanie dawnych hobby. Odpowiedzialne podejście to także otaczanie seniora empatią cierpliwością i pokładami zrozumienia. Odpowiedzialność to także na pierwszym miejscu dbanie o zdrowie podopiecznego i obserwowanie go pod tym kontem – często właśnie od opiekunki zależy czy seniorowi udzielona zostanie pomoc na czas w razie takiej konieczności.

Często praca opiekunki wiąże się także z odpowiedzialnością materialną, a więc utrzymywaniem domu podopiecznego, płaceniem rachunków i innych zobowiązań, robieniem zakupów itp. Zdecydowanie jest to praca trudna i wymagająca, ale przynosząca także dużo satysfakcji.

Praca z seniorem, a stres

Ciągła odpowiedzialność, wykonywanie trudnych prac higienicznych, często wystawienie na nie najlepsze humory podopiecznego i zaniedbanie swoich potrzeb może generować u opiekuna ogromne pokłady stresu. A duży poziom codziennego stresu wyniszcza powoli psychikę jak i organizm opiekuna.

Długotrwała ekspozycja na stres może nawet prowadzić do tzw. Zespołu Stresu Opiekuna. Czym jest ten Zespół? Charakteryzuje się on następującymi objawami:

– objawy fizyczne- zmęczenie, pogorszenie stanu zdrowia, apatia,

– objawy psychosomatyczne- problemy ze snem, problemy z apetytem, wyczerpanie, napięcie,

– objawy psychospołeczne- uczucie pustki, izolacji, osamotnienia, niepokój złość, poczucie winy, depresja, bezsilność.

Badania pokazały, iż na Zespół Stresu Opiekuna zapada około 11% opiekunek i opiekunów.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Stres oczywiście nie zawsze jest zły, nie zawsze też jest objawem budzącym niepokój, często jest wręcz motywatorem do działania. Jak radzić sobie jednak ze stresem, który niszczy i wypala Nas zabijając chęć do dalszej pracy? Przede wszystkim warto nauczyć się zapobiegać stresowi jeszcze zanim się on pojawi.

Profilaktyka. Sposobem na to może być chociażby jasne i asertywne ustalenie zasad współpracy wraz z seniorem jak i z jego rodziną. Te zasady mogą dotyczyć chociażby zakresu zadań- jasne określenie tego zakresu pozwoli na brak niedomówień i rozczarowań mogących prowadzić do poważnych stresowych sytuacji. Stres związany z pracą i obowiązkami będzie mniejszy również wtedy, gdy będziemy w pełni przygotowani do naszych obowiązków. Doskonalenie więc swoich umiejętności, chociażby językowych, pomoże znacznie ograniczyć nam poziom stresu w różnych sytuacjach.

Warto rozgraniczyć czas poświęcony na pracę i ten na życie prywatne, a więc zachować zdrowy dystans psychologiczny. Pozwoli to na zachowanie zbawiennej równowagi psychicznej, bez której niemożliwe jest dobre samopoczucie. W czasie wolnym pielęgnuj to, co lubisz robić i rób to jak najczęściej. Pozwoli to zrelaksować się, zredukuje stres i emocje, z jakimi opiekun ma do czynienia na co dzień.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj