Opieka nad osobami starszymi – budżet domowy, czyli Haushaltsgeld

0
600
budżet domowy

Praca opiekunki osób starszych wiąże się z wieloma zadaniami i obowiązkami, a wśród nich jest także utrzymanie domu. Utrzymanie tomu to zrobienie zakupów – spożywczych i innych niezbędnych do codziennego funkcjonowania, opłacenie rachunków i innych należności seniora oraz wykupienie leków i innych środków pielęgnacyjnych dla podopiecznego.

Czego potrzebujemy do opieki nad osobą starszą, czym jest niemiecki budżet na dom i ile wynoszą koszty utrzymania seniora w Niemczech?

Na skróty:

Co potrzebujemy do opieki nad osobą starszą?

Opiekunka osoby starszej otrzymuje najczęściej wydzielone pieniądze od rodziny seniora, którymi powinna dysponować, by podopiecznemu niczego nie brakowało. Przed jakimi zadaniami stajesz jako opiekunka osoby starszej?

– pomoc w pielęgnacji i utrzymaniu higieny,

– pomoc w przemieszczeniu się- po domu, ale także np. transport podopiecznego do lekarza,

– asekurowanie seniora podczas codziennych czynności,

– aktywizacja podopiecznego, rozmowy z nim, wspólne spędzanie czasu,

– obowiązki domowe: przygotowanie posiłków i karmienie seniora, pranie, prasowanie, robienie zakupów i płacenie rachunków.

Haushaltsgeld- czyli budżet domowy w Niemczech

Pieniądze na utrzymanie domu, czyli tzw. budżet domowy Haushaltsgeld otrzymuje opiekunka od rodziny podopiecznego zależnie od tego, jak jest z nimi umówiona – np. raz w miesiącu lub co tydzień. Są to odliczone kwoty niezbędne do wykonania wszelkich płatności za rachunki, wizyty lekarskie, zakupy, paliwo.

Z rodziną podopiecznego należy zawsze jasno i konkretnie ustalić na co mają być wydatkowane te pieniądze, a wszystko po to, by nie było później o to obustronnych pretensji. Ważnym jest także, by wydane kwoty oraz ich przeznaczenie zapisywać. Dobrym sposobem jest także zbieranie paragonów. Jest to zdecydowanie dowód uczciwości i odpowiedzialności opiekunki, która w sposób prosty rozlicza się z wykonanych wydatków. Pamiętać należy, że mogą nam się trafić tzw. wydatki niespodziewane, a to tym bardziej powód, by wszelkie płatności mieć skrupulatnie zanotowane.

W obowiązkach dotyczących utrzymania domu i robienia zakupów liczy się przede wszystkim rzetelność oraz dokładność. Ile wynosi tygodniowy lub miesięczny budżet domowy? To oczywiście zależy od zakresu obowiązków opiekunki oraz tego, co ma za zadanie za te pieniądze kupić.

Koszty utrzymania seniora w Niemczech

Jakie są koszty utrzymania seniora w Niemczech? Na pewno nie da się udzielić jednej odpowiedzi na to pytanie, inne wydatki będzie miała osoba sprawna, inne całkiem schorowana, inne taka, która żyła skromnie, a inne taka, która nie szczędziła sobie pieniędzy na nic.

Można mniej więcej przekalkulować ceny podstawowych produktów żywnościowych oraz wydatki za media i na tej podstawie spróbować wyliczyć tygodniowy lub miesięczny budżet niezbędny do normalnego funkcjonowania. I tak:

– chleb – około 2 euro,

– mleko – ok. 1 euro,

– ziemniaki – ok. 1,5 euro,

– pierś z kurczaka – około 6 euro,

– ser żółt y- ok. 2 euro,

– pomidory – ok. 3 euro,

– cukier – ok. 0,70 euro

– mąka – ok. 0,40 euro

– jajka – ok. 2 euro,

– kawa 500g – ok. 5 euro,

– olej – ok. 1 euro.

Do zakupów dochodzą oczywiście płatności za czynsz i media i mogą one mniej więcej wynosić (zakładamy, iż mieszkanie ma około 50-60 mkw):

– czynsz – około 450 euro,

– prąd – około 45 euro,

– ciepła woda i ogrzewanie około 100 euro

– Internet – około 25 euro.

Koszty utrzymania domu wyniosą nam mniej więcej 600-700 euro.

Do powyższych wydatków należy jeszcze doliczyć te przeznaczone na leki i środki czystości. Wtedy też możemy mieć pełny obraz kosztów utrzymania seniora.

Kwestie budżetu domowego warto ustalać z rodziną podopiecznego. W dużej mierze to oni decydują o domowych wydatkach czy określają potrzeby chorego. Często sami decydują się opłacać rachunki, a opiekunce pozostaje kwestia regularnych zakupów czy utrzymania domu. Jest to kwestia indywidualna zależna od rodziny i potrzeb seniora.

Jeśli jednak zostaniemy pociągnięci do obowiązku opłacania również rachunków seniora z pewnością powinniśmy je systematycznie opisywać, a potwierdzenia zapłaty gromadzić w razie ewentualnych potrzeb rozliczenia.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj