Opieka nad osobami starszymi – aktywizacja podopiecznego z demencją

0
738
aktywizacja podopiecznego z demencją

Opieka nad osobami starszymi to mierzenie się z różnymi przypadkami wśród seniorów, także tymi schorowanymi, niedołężnymi, nierozpoznającymi rodziny, przyjaciół ani opiekuna. Wśród seniorów znajdziemy takich w pełni sprawnych jak i osoby przykute do łóżka ciężką fizyczną chorobą oraz takie, które borykają się ze schorzeniami dotykającymi układ nerwowy, pamięć.

Każdy z tych przypadków wymaga odpowiedniego podejścia, wiele cierpliwości, a opiekun powinien być przygotowany na różne sytuacje związane ze stanem psychofizycznym podopiecznego. Jedną z najbardziej powszechnych przypadłości u osób w podeszłym wieku jest demencja, czyli tzw. otępienie starcze. Czym jest, jak traktować seniora z demencją i czy można go w jakiś osób aktywizować?

Na skróty:

Czym jest demencja?

Demencja, inaczej otępienie, to najogólniej zespół różnych zmian, które zachodzą w mózgu wraz z podeszłym wiekiem. Zaburzeniu ulegają liczne wyższe funkcje korowe w mózgu. Przyczyny demencji starczej to przede wszystkim zmiany zwyrodnieniowe typu alzheimerowskiego (50 %), a w drugiej kolejności proces mieszany naczyniowy i alzheimerowski (25 %).

Jako trzeci podaje się patologię naczyniową (13 %). Osoba cierpiąca na demencję traci zdolności poznawcze oraz sprawności umysłowe. Nazwa demencja bierze się z łaciny gdzie “dementia” oznacza “bez rozumu”. Demencje są bardzo dużym problemem społecznym, który dotyka ogromnej części społeczeństwa prowadząc do postępujących i wyniszczających zaburzeń. Zaburzenia te powodują obniżenie funkcjonowania mentalnego, utrudniają pracę i życie codzienne jednak nie noszą znamion choroby psychicznej.

Demencja (otępienie) może mieć różne nasilenie, możemy więc wyróżnić demencję lekką, umiarkowaną albo głęboką.

Demencja w stopniu lekkim: zaburzenia procesów poznawczych, które, jednakże nie mają wpływu na samodzielność chorego, np. zaburzenia poznawcze- ciągłe szukanie różnych przedmiotów, zapominanie o spotkaniach czy wizytach lekarskich, zapominanie informacji od bliskich osób.

Demencja umiarkowana: problemy z ubieraniem się, jedzeniem, utrzymywaniem higieny osobistej, zapominanie utrwalonych informacji, nierozpoznawanie bliskich, problemy z orientacją w terenie- chory w takim stadium demencji wymaga opieki.

Demencja głęboka: chory jest całkowicie zależny od innych osób, potrzebuje nadzoru oraz pielęgnacji 24h.

Senior z demencją

Jeżeli przyjechaliśmy do pracy jako opiekunka osoby starszej, należy obserwować swojego podopiecznego. Jeżeli zauważamy zaburzenia nastroju, które występują w niemal 90% przypadków początkowego stadium demencji- drażliwość, niestabilność emocjonalna, obniżony nastrój dysforia, zespół depresyjny- możemy być niemal pewni, iż prowadzi to do dalszych zaburzeń poznawczych.

Senior może także mieć w otępieniu objawy psychotyczne jak urojenia, omamy i zespół błędnego rozpoznawania. Do zaburzeń w zachowaniu seniora zaliczymy z kolei upór, zmianę dotychczasowych nawyków, drażliwość, impulsywność, apatię, gniew, obniżenie zainteresowań i porzucenie dotychczasowych aktywności.

Sposoby aktywizacji seniora z demencją

Aktywizacja seniora z demencją jest niezwykle istotna- nie cofnie zaburzeń, ale może znacznie je spowolnić. Podczas codziennych czynności możemy aktywizować seniora poprzez:

– niewyręczanie podopiecznego we wszystkim, polecanie mu prostymi słowami, by umył zęby, twarz, uczesał włosy- towarzyszenie mu w tych czynnościach,

– rozmowę o bliskich- oglądanie rodzinnych albumów ze zdjęciami, wyciąganie “rodzinnych opowieści”,

– utrwalanie seniorowi najprostszych informacji o nim samym- pytania o adres, o imię i nazwisko, o daty,

– kreatywne spędzanie czasu- czytanie książek na głos, słuchanie ulubionej muzyki, rozwiązywanie krzyżówek, wspólne prace domowe,

– zabawa w ćwiczenia skojarzeniowe, logiczne, manualne,

– odwoływanie się do wspomnień seniora, przypominanie sukcesów, osiągnięć, ważnych dat.

Tego typu działania spowodują lepsze samopoczucie u podopiecznego, a także zmniejszą skutki uboczne choroby.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj