Opieka nad osobą z chorobą Parkinsona

0
809
Opieka nad osobą z chorobą Parkinsona

Choroba Parkinsona to postępujące schorzenie ośrodkowego układu nerwowego. Zauważmy, że wszelkie objawy, które towarzyszą tej chorobie są rezultatem zaniku komórek nerwowych w mózgu chorego.

Przyczynia się to do zredukowania ilości jednego z neuroprzekaźników, który jest odpowiedzialny na przykład za: pamięć, uczenie się, koncentrację, czuwanie, sen, jak również koordynacje ruchów bądź też procesy emocjonalne. Zwykle chorzy, którzy zmagają się z tą chorobą wymagają stałej opieki.

Objawy choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona, jak już wspomniano, jest zaliczana do postępujących schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Jej objawy to skutek zaniku neuronów w mózgu chorego. Prowadzi to do zmniejszenia się ilości dopaminy. Jeśli chodzi o objawy tejże choroby, to zaliczamy tutaj: sztywność oraz silne drżenie mięśni; zauważalne spowolnienie ruchów chorej osoby; a także tak zwane drżenie spoczynkowe. Wspomniane objawy są najbardziej widoczne pomiędzy 55 a 60 rokiem życia.

Nadmieńmy, że wykazano, że ilość osób, które zmagają się z tą chorobą stale rośnie. Zwróćmy uwagę, że diagnoza opisywanej choroby Parkinsona zazwyczaj wiąże się z szokiem, a także silnym wstrząsem zarówno dla pacjenta, a także jego rodziny. Wspomniany lęk jeszcze bardziej pogłębia perspektywa niedołęstwa, jak również niekontrolowanego drżenia mięśniowego bądź też innych zaburzeń neurologicznych. Niezwykle istotne w tym przypadku jest wsparcie bliskich choremu osób, a także znajomych bądź też opiekunów. Ważne jest również odpowiednia opieka nad chorym. Pamiętajmy, że pacjent z tą chorobą wymaga całodobowej opieki z uwagi na to, że jego ruchy są spowolnione oraz niepewne. W przypadku chorym na Parkinsona, ich sylwetka zwykle jest przygarbiona oraz pochylona do przodu.

Często jest to przyczyną problemów związanych zarówno z utrzymaniem równowagi, jak również ze wstawaniem oraz siadaniem. Osoby te zmagają się także z drżeniem rąk, które nie pozwala choremu na samodzielne przygotowywanie posiłków, a także ubieranie się bądź też codzienną higienę. W późniejszym etapie choroby chorzy borykają się także ze sztywnością mięśni, drżeniem spoczynkowym, jak również z coraz silniejszym drżeniem.  Mogą pojawić się także problemy z przełykaniem. W zaawansowanym stadium choroby pacjent zazwyczaj zapomina jak się nazywa, a także gdzie mieszka. Osoba ta może nie pamiętać także imion najbliższych osób bądź też znajomych.

Problemy opieki nad seniorem zmagającym się z chorobą Parkinsona

Choroba Parkinsona dotyka także wszystkie osoby z otoczenia chorego. Zwykle rodzina chorego potrzebuje dodatkowego wsparcia. Opieka nad taką osobą wymaga oddania, jak również cierpliwości, wyrozumiałości, tudzież spokoju. Często wśród rodzin osób, które borykają się z trą chorobą może pojawić się frustracja, potrzeba wyjścia z domu, poczucie osamotnienia, a także potrzeba odpoczynku.

Często dla rodzin największym zmartwieniem jest walka z drżeniem chorego, które przypomina o stale rozwijającej się chorobie, a oprócz tego, jest także wyznacznikiem jej zaawansowania. Zauważmy, że drżenie związane jest z synchronicznymi i naprzemiennymi skurczami różnych części ciała chorego. Jeśli mówimy o chorobie Parkinsona to jest to tak zwane drżenia spoczynkowe. Mogą one występować także wtedy, kiedy chory nie wykonuje ruchów. Z tego też powodu istotną role odgrywają ćwiczenia, które dają możliwość pozbycia się tego uporczywego drżenia. Co ważne, wspomniane ćwiczenia muszą być odpowiednio dopasowane do potrzeb chorego, a także jego nastawienia psychicznego, tudzież siły fizycznej. Warto dodać, że niektóre ćwiczenia mogą być nawet wykonywane w łóżku. Niezwykle istotny jest także spokojny sen oraz odpoczynek.

Jeśli pojawią się problemy z zasypianiem, chory powinien poinformować o tym lekarza. Nadmieńmy, że problemy ze snem zazwyczaj znacznie obniżają aktywność chorego. który czuje się wtedy słaby i nie może się skoncentrować. Co więcej, w takich przypadka chory zazwyczaj bywa bardzo drażliwy.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj