Od czego zacząć naukę niemieckiego?

0
556
Od czego zacząć naukę niemieckiego

Często w naszym życiu stajemy przed wyzwaniem jakim jest nauka języka obcego- jednego lub nawet kilku. Zawsze w takich sytuacjach przychodzą pytania “Ale od czego właściwie zacząć?”. Dzisiaj mamy na to pytanie wiele odpowiedzi, istnieje bardzo dużo metod i sposobów na naukę języka, wystarczy wybrać spośród nich taki sposób, jaki będzie dla nas odpowiedni.

Na początek (może nie dla każdego będzie to optymalna kwestia) warto znaleźć sobie dobrego nauczyciela, który wprowadzi nas w dany język. Nauczyciel nie tylko uczy, ale także powinien ucznia inspirować i motywować wybierając takie sposoby nauczania, które będą idealnie dopasowane do językowych potrzeb i ambicji danego ucznia. Warto by był to nauczyciel z prawdziwą pasją, który umie wsłuchać się w potrzeby swojego ucznia i dostosować się do nich. W dorosłym życiu bardzo dobrze sprawdzają się lekcje indywidualne, także z native speakerem.

Oczywiście ci, którzy wolą zajęcia grupowe odnajdą wiele możliwości uczęszczania na takowe- chociażby w prywatnych szkołach językowych. Wiadomym jest, iż w dzisiejszych czasach języka można uczyć się także samodzielnie- dzisiejszy szeroki dostęp do kursów online i wielu podręczników bardzo to ułatwia. Jednakże taki sposób nauki “na własną rękę” nie jest wcale prosty. Wręcz przeciwnie- może być nawet problematyczny, gdyż nie mamy wtedy nikogo, kto wytłumaczy nam to, co niezrozumiałe. Samodzielna nauka języka to proces uczenia się, który jest trochę bardziej trudny, czaso- i pracochłonny. To opcja dla tych, którzy mają w sobie więcej uporu w dążeniu do zakładanego celu- oraz cierpliwości.

Po pierwsze cierpliwość

Nauka języka to nie bułka z masłem- nie oszukujmy się. To bardzo rozległa wiedza, która potrzebuje cierpliwości uczącego się, by przyswoić ją w stopniu jakiego potrzebujemy. Zaczynając i kontynuując naukę języka trzeba mieć w sobie dużo zapału i się nie poddawać! Nawet, gdy z każdą kolejną lekcją przychodzą coraz trudniejsze rzeczy do nauczenia się.

By się nie zniechęcać, warto wybrać sobie metody, które będą odpowiednie właśnie dla nas- fiszki, książki, ćwiczenia. Warto korzystać ze znanych, sprawdzonych wydawnictw, które rekomendują np. nasi znajomi. Bardzo ważne jest także, by materiały same w sobie były ciekawe- ładnie zaprojektowane podręczniki to dodatkowy impuls do nauki.

Nauka języka przez Internet

Obecnie cokolwiek zamierzamy zrobić- szukamy o tym informacji i materiałów właśnie w Internecie. Nie ma w tym nic niewłaściwego, takie właśnie są czasy, w których żyjemy. Trzeba jednak bardzo uważać, by korzystać ze stron rzetelnych i najlepiej sygnowanych także logiem wydawnictw naukowych.

Strony do nauki języka tworzone przez różne, indywidualne osoby, mogą często zawierać błędy- a przecież zależy nam na nauce bez błędów. Wybierajmy strony, które są polecane przez innych uczących się i które zawierają dane oraz kontakt do osoby tworzącej dane treści do nauki.

Materiały “z życia”

Bardzo fajnym sposobem na naukę języka jest korzystanie z autentycznych materiałów. Jakie to pomoce? Chociażby niemieckie strony internetowe, niemieckie rozgłośnie, niemiecka telewizja, podcasty, książki, czasopisma, gazety, teledyski, a nawet ulotki czy instrukcje obsługi.

Wszystko, co wpadnie mam w ręce jest świetnym sposobem na naukę. Takie materiały to przykłady tak zwanego “żywego języka”, takiego, jakiego używa się na co dzień- to bardzo cenne w trakcie nauki. Innym plusem używania takich materiałów jest osłuchiwanie się z wymową- jest to niezwykle istotne, by poznać zasady wymowy oraz rytm języka obcego. Słuchaj rodowitych Niemców, powtarzaj po nich, nagrywaj swoją wymowę i porównuj z oryginałem.

Nauka niemieckiego – Regularność

Nic podczas nauki języka obcego nie jest tak ważne jak systematyczność. Nic nam z nauki nie wyjdzie, jeśli poświęcać jej będziemy 30 minut w tygodniu. Dlatego ważnym jest, by każdego dnia znaleźć chociaż 20 minut na powtarzanie tego, co już umiemy lub poszerzanie swojej wiedzy. Uczyć się można wszędzie! Książkę, fiszki lub smartfonu możemy użyć w drodze do pracy czy na zajęcia- w poczekalni do lekarza, w tramwaju, gdziekolwiek. Najcenniejsze w nauce i przynoszące najlepsze efekty są tzw. małe kroki, codziennie po trochu, de celu.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj