Nagły spadek wagi u osoby starszej

0
1439
Nagły spadek wagi u osoby starszej

Jako opiekun osoby starszej jesteśmy zobowiązani do ciągłego monitorowania stanu zdrowia naszego podopiecznego i sporządzania na ten temat regularnych raportów, które następnie przekazujemy jego rodzinie i lekarzowi prowadzącemu. Jednym z bardziej alarmujących sytuacji jest nagły spadek wagi u osoby starszej. W pierwszej chwili wyobrażamy sobie najgorszy scenariusz – rozwój nowotworu. Nie zawsze jednak musi tak być. Kiedy nagły spadek wagi u osoby starszej powinien nas zaniepokoić?

Utrata masy ciała ma często przyczyny zupełnie naturalne dla starszego wieku. Związane jest to ze zmniejszonym apetytem osób starszych, spowodowanym mniejszą produkcją śliny i soków trawiennych oraz zmniejszającą się liczbą kubków smakowych – z tego powodu potrawy wydają się seniorom pozbawione smaku i spożywają mniejsze ich porcje.

Osłabienie łaknienia i pragnienia mogą być zupełnie naturalne i niegroźne, jeśli tylko związana z nimi utrata wagi nie przekracza 5 procent masy ciała. Podczas oceny masy ciała osób starszych bierze się pod uwagę także wskaźnik BMI (Body Mass Index) który pozwala obliczyć, czy proporcje masy ciała są właściwe w stosunku do wzrostu. Prawidłowe BMI dla osób poniżej 65 roku życia mieści się w granicach 18,5-25 kg.

Jeśli waga osób starszych spada na tyle zauważalnie, by podejrzewać jej przekroczenie powyżej 5 procent masy ciała lub nieprawidłowy wskaźnik BMI, konieczna będzie konsultacja lekarska, gdyż wówczas – jeśli wykluczymy niedożywienie, chwilową niestrawność czy biegunkę – chudnięcie może być związane z wystąpieniem choroby przewlekłej lub powikłań.

Nagły spadek wagi, a demencja

To, że nagły spadek wagi u osób starszych może być pierwszym sygnałem demencji, opisali po raz pierwszy naukowcy z Uniwersytetu Pittsburskiego czasopiśmie „Neurology” z 2009 roku. Ich badania, przeprowadzone na przestrzeni ośmiu lat na grupie 1836 osób ze średnią wieku 72 lat wykazały, że u osób z niską masą ciała i niskim wskaźnikiem BMI ryzyko rozwoju demencji jest wyższe niż u osób z wyższa masą ciała aż o 79 proc.

Ponadto uczestniczące w badaniu osoby, które schudły nagle, były narażone na występowanie zmian otępiających trzykrotnie bardziej niż osoby, które nie zrzuciły wagi w ogóle lub chudły powoli. Przy tym zależność ta była najsilniejsza u osób, które w chwili przystąpienia do badania miały nadwagę, co według naukowców wskazuje na to, że nadwaga i otyłość w średnim wieku mogą przyczyniać się do niepostrzeżonego rozwoju zmian otępiennych, a nagły spadek wagi w starszym wieku może być pierwszym sygnałem ich występowania.

Jeśli więc jako opiekun osoby starszej, która miała lekką nadwagę, zaobserwujemy jej nagłe chudnięcie, nie zwlekajmy ze zgłoszeniem tego faktu rodzinie seniora, pielęgniarce lub lekarzowi.

Nagły spadek wagi a choroby

Niepokojący, nagły spadek wagi u osób starszych może być także symptomem rozwoju innych chorób lub groźnych dla zdrowia powikłań związanych ze starzeniem się organizmu, takich jak: choroby pasożytnicze, układu sercowo-naczyniowego, układu pokarmowego, endokrynologiczne, układu oddechowego, niektóre choroby zakaźne, a także nowotwory złośliwe. Po zdiagnozowaniu którejś z tych chorób opiekun osoby starszej musi dostosować swoją codzienną rutynę opieki nad seniorem do tego, w jaki sposób ma przebiegać leczenie.

Leczenie niegroźnych dolegliwości

Jeśli utrata wagi nie jest związana z żadną z wyżej wymienionych chorób, a jest skutkiem np. braku odpowiednich witamin, minerałów czy zaburzeń flory bakteryjnej, leczenie może nie być konieczne – wystarczy wówczas modyfikacja diety seniora tak, by zawierała brakujące mu dotąd składniki, czasami wskazana może być także suplementacja.

Oczywiście decyzję w tej sprawie może podjąć jedynie lekarz, gdyż w starszym wieku przedawkowanie nawet niegroźnego dla osoby dorosłej suplementu diety w starszym wieku może wywołać dolegliwości. Bezpieczne jest natomiast podanie osobom starszym probiotyków znajdujących się w jogurtach – poprawiają one pracę układu pokarmowego.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj