Jak zrobić dobre wrażenie w pracy, jako opiekuna osób starszych

0
537
Jak zrobić dobre wrażenie w pracy, jako opiekuna osób starszych

Dobre wrażenie jakie robimy na pracodawcy to bardzo cenna rzecz, od której niejednokrotnie dużo zależy. To właśnie pierwsze wrażenie potrafi przesądzić o tym, czy dostaniemy daną pracę czy też nie.

Dotyczy to zarówno wrażenia jakie robimy na pracowniku z agencji zatrudnienia jak i na podopiecznym, którym przyjdzie nam się zajmować. Jak więc zrobić dobre pierwsze wrażenie starając się o pracę opiekunki osoby starszej?

Na skróty:

Praca opiekunki osób starszych – kwalifikacje

Opiekunem osoby starszej można zostać w zasadzie bez kierunkowego wykształcenia w zawodzie, warto, jednakże posiadać dyplom z danego kierunku. Jeżeli nie ukończyliśmy edukacji w zawodzie opiekuna osoby starszej, cenionym wykształceniem są także zdolności zdobyte w zawodach pielęgniarskim, ratowniczym czy fizjoterapeutycznym.

Wykształcenie to jednak nie wszystko, choć stanowi dobrą bazę dającą wiedzę praktyczną i teoretyczną co do zajmowania się osobą starszą. Ważne są także naturalne predyspozycje kandydata wynikające z jego cech charakteru. Idealny opiekun poza kwalifikacjami powinien odznaczać się taktem, dyskrecją, empatią, kulturą osobistą, wysokimi morale oraz powinien działać w zgodzie z etyką. Ważna jest także cierpliwość, opanowanie oraz kreatywność opiekuna. Opiekun osoby starszej powinien być konsekwentny w realizacji zadań oraz umieć przewidywać skutki podejmowanych działań.

Nie wolno zapominać o odporności na stres, bo w codziennej opiece nad osobą straszą mogą zdarzać się różnego typu sytuacje, które będą nie tylko zaskakiwać, ale także wymagać szybkich reakcji.

Kandydat na opiekuna osoby starszej poza wiedzą i pożądanymi w zawodzie cechami osobowościowymi powinien także cechować się nienagannym stanem zdrowia oraz siłą ciała. Ogólna sprawność fizyczna ma kluczowe znaczenie podczas wykonywania codziennych prac związanych chociażby z dbaniem o higienę podopiecznego.

Wielu pracodawców zastrzega sobie także, iż idealny kandydat na stanowisko opiekuna nie może być związany z żadnym nałogiem.

Jak zrobić dobre wrażenie na pracodawcy

Wybierasz się na rozmowę o pracę w charakterze opiekunki osoby starszej? Poniżej znajduje się kilka przykładów, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na przyszłym pracodawcy.

Po pierwsze – odpowiedni ubiór. Ubiór odpowiedni do sytuacji, a więc skromny, ale z klasą pokazuje, iż jesteś osobą zadbaną, profesjonalną, która tak samo jak dobrze dba o swój ubiór, tak dobrze zadba o wizerunek swojego podopiecznego.

Po drugie – idąc na rozmowę bądź o wyznaczonym czasie – bądź obowiązkowy i punktualny! Pokaże to pracodawcy, iż jesteś osobą obowiązkową i punktualną, co jest bardzo pożądanymi cechami u opiekuna chociażby ze względu na wyznaczone pory podawania leków.

Po trzecie- uśmiechaj się! To pokaże pracodawcy Twoją otwartość i umiejętność podejścia do ludzi oraz wzbudzi sympatię. A otwartej i ciepłej opiekunki trzeba podopiecznemu.

Po czwarte- miej ze sobą coś do pisania oraz notatnik- pokażesz pracodawcy, iż jesteś osobą zorganizowaną i sumienną, a to bardzo pożądane cechy przyszłej opiekunki.

Opiekunka osób starszych- relacje z seniorem

Dużą barierą w nawiązaniu początkowo dobrych i ciepłych relacji z podopiecznym seniorem, może stanowić różnica pokoleniowa. Jest to jednak “przepaść” do przeskoczenia, której nie należy się obwiać. Wymaga ona jednak delikatności oraz taktu. By nie zrazić do siebie osoby starszej trzeba zdecydowanie szanować jej światopoglądy, choćby nawet wydawały nam się iście staroświeckie i niemodne.

Tolerancja i wysoka kultura osobista będą w tym aspekcie kluczowe. W pracy z osobą starszą na pierwszy plan wysuwa się etyka pracy, która powinna być całkowicie zachowana. Etyka ta wiąże się głownie z szacunkiem, jaki powinniśmy okazywać starszej osobie. Szanujmy jej intymność, podchodźmy do niej z empatią i cierpliwością, dawajmy dowody sympatii poprzez uśmiech lub proste gesty.

Budujmy ciepłe relacje z seniorem na wzór relacji jakie mamy stworzone z naszymi bliskimi, a także w oparciu o to, jak sami chcielibyśmy być traktowani.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj