Jak wybrać bezpieczną ofertę pracy w Niemczech?

0
477
Jak wybrać bezpieczną ofertę pracy w Niemczech

Bezpieczna oferta pracy w Niemczech – wyjeżdżając do pracy poza granice kraju martwimy się na pierwszym miejscu o to, czy jedziemy do pewnego miejsca, czy oferta naszego zatrudnienia jest taka, jaką zapowiadano, no i po prostu- czy na miejscu będzie bezpiecznie. Wszak to wyjazd do innego kraju, gdzie zupełnie nikogo nie znamy, a nasz dom oddalony jest stamtąd o setki lub tysiące kilometrów.

Mamy obawy tym bardziej, jeżeli nie znamy języka obowiązującego w danym państwie. Tym bardziej ważne jest więc, by wyjeżdżając przyswoić chociaż podstawy, a najlepiej znać język chociaż na średnim poziomie. Jak więc szukać bezpiecznych form zatrudnienia i jaką pracę podjąć?

Na skróty:

Praca w Niemczech dla Polaków – najpopularniejsze zawody

Od lat wielu z naszych rodaków wyjeżdża zarobkowo do Niemiec. Zwłaszcza odkąd w 2004 roku wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Wyjeżdżają najczęściej fachowcy z przeróżnych branż, a niemiecki rynek pracy poszukuje osób wyspecjalizowanych i wykształconych. Do Niemiec wyjeżdżają zarówno Polacy bardzo dobrze wykształceni jak lekarze czy inżynierowie, jak i osoby ze średnim bądź podstawowym wykształceniem- wszystkich kusi to, iż na odpowiednim stanowisku w Niemczech do tego w Polsce w Niemczech da się zarobić dużo większe pieniądze.

Kto wyjeżdża najczęściej? Dużą grupą zawodową wyjeżdżającą do pracy w Niemczech są lekarze- na największe zarobki liczyć mogą ci z kilkuletnim chociaż doświadczeniem oraz specjaliści- mniej zarabiają lekarze o specjalności ogólnej lub rodzinnej. Najlepiej jest lekarzom o wąskiej specjalizacji, który zatrudni się w niemieckiej klinice. Roczny dochód takiego lekarza może wynieść nawet około 90 000 euro.

Inną chętnie zarobkującą grupą specjalistów z Polski są specjaliści z branży IT. Ci są w stanie zarobić około 65 000 euro rocznie. Najlepiej w tej branży powodzi się programistom. Muszą oni perfekcyjnie znać zarówno niemiecki jak i angielski.

Na miejscu trzecim plasują się adwokaci i inni prawnicy, a tuż za nimi inżynierowie. W Niemczech usługi prawne cieszą się bardzo dużym powodzeniem, więc pracy dla tychże jest co niemiara.

Wyjeżdżając do pracy u naszych zachodnich sąsiadów trzeba także brać pod uwagę, iż zarobki są tam mocno uzależnione od regionu, w którym pracujemy.

Praca w Niemczech na własną rękę czy przez agencję

Myśląc o bezpieczeństwie i pewności pracy w Niemczech często zadajemy sobie na wstępie pytanie czy lepiej wyjechać na własną rękę (samemu znaleźć ofertę) czy przez agencję zatrudnienia. Zależy na czym głównie nam zależy.

Jeżeli naszym bezwzględnym priorytetem jest więcej zarobić, zdecydujmy się na wyjazd na własną rękę- co zarobimy, to trafia do naszej kieszeni. Jest to jednak wyzwanie- sam musisz znaleźć pracę, miejsce zamieszkania oraz zatroszczyć się o formalności związane z samozatrudnieniem. By to wszystko bezproblemowo załatwić, warto znać język chociaż w średnim stopniu. Wyjazd na własną rękę jest dobrą opcją w sytuacji, gdy jedziemy do pracy gdzieś, gdzie już byliśmy i znamy otoczenie i rynek pracy.

Wyjeżdżając z agencją mamy pewność zatrudnienia. Oczywistym jest, iż agencja weźmie prowizję za pomoc nam w znalezieniu stanowiska i za dopełnienia formalności. Szukać należy agencji z doświadczeniem i dobrymi opiniami w Internecie, a najlepiej z polecenia. Wyjazd z agencją to dobry sposób na pierwszą pracę za granicą, zwłaszcza gdy nie znamy jeszcze dobrze języka.

Praca jako opiekun osób starszych w Niemczech

Niemieckie społeczeństwo posiada jeden z najwyższych odsetków osób starszych. Dlatego też dużą popularnością cieszy się tam pomoc opiekunów osób starszych. Na stanowiska te najczęściej zatrudniane są Polki. Pracę opiekunek oferuje wiele agencji zatrudnienia z Polski. Nie jest wymagane, by na tym stanowisku posiadać dyplom, jednakże zawsze zwiększa on szansę lepszych zarobków lub uzyskania premii.

Ważnym jest by posiadać zestaw takich cech jak: empatia, cierpliwość, chęć niesienia pomocy, sympatia do ludzi, uczciwość, towarzyskość i odpowiedzialność. Nie można bać się także ciężkiej pracy i niespodziewanych sytuacji oraz stresu. Zależnie od rejonu Niemiec, w jaki wybierze się przyszła opiekunka, można na tym stanowisku zarobić średnio 1900- 2200 euro brutto miesięcznie.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj