Jak wybierać suplement diety dla seniora?

0
865
Jak wybierać suplement diety dla seniora

Polacy kochają suplementy. Jesteśmy jednym z narodów, którzy lubują się w różnych tabletach o szerokim działaniu profilaktycznym i chętnie łykamy pastylki “na wszystko”. Czy jednak jest to w pełni sensowne i jak w gąszczu tak wielu produktów wybrać coś wartościowego? Spójrzmy na to pod kątem osoby starszej- jakie suplementy diety i witaminy warto polecić naszym seniorom?

Po co suplementy?

Jak sama nazwa wskazuje, suplementy powinny coś suplementować, a więc uzupełniać. Powinny być więc bez wątpienia uzupełnieniem zbilansowanej i zdrowej diety, do której będą jedynie dodatkiem. Suplementy diety lub suplementy witaminowe mają za zadanie dostarczyć ciału substancji, które będą trudno przyswajane z pożywienia lub które trudno znaleźć w pożywieniu lub czerpać ze środowiska (np. witamina D). Suplementy muszą zawsze być właściwie dobrane, co w przypadku seniorów jest naprawdę bardzo znaczące.

Zdawać, by się mogło, iż niektóre suplementy to tylko łagodne, ziołowe pastylki, jednakże zawsze trzeba wziąć pod uwagę ich możliwą interakcję z lekami przyjmowanymi przez seniora na różne schorzenia. Dlatego też nawet suplementy powinny być zawsze zlecone przez lekarza rodzinnego lub chociaż z nim skonsultowane. Opieranie swojej wiedzy jedynie na reklamie lub opiniach znajomych jest zupełnie niewystarczające. Zawsze trzeba mieć na względzie, iż suplementy (mimo, iż są środkami nie na receptę) posiadają szereg substancji aktywnych, które zdolne są do reagowania w ludzkim organizmie z innymi substancjami. Każda starsza osoba, która cierpi na choroby przewlekłe nie powinna kupować suplementów jedynie za poradą farmaceuty- musi to być zawsze skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Konkretny preparat powinien być dopasowany do danej osoby pod względem jej stanu zdrowia, trybu życia oraz stale przyjmowanych leków.

Pamiętać także należy, iż suplementy przeznaczone są dla osób względnie zdrowych, które potrzebują jedynie dodatkowo wspomóc organizm, a nie go leczyć. O ile to możliwe, powinno się dążyć do przyjmowania jak najmniejszej liczy różnego rodzaju medykamentów. Zamiast różnych suplementów warto postawić na zdrowy styl życia naturalnie dbając o pracę organizmu. Takie podejście pozwoli na uniknięcie zażywania suplementów na ból stawów, dolegliwości trawienne, lepszą pamięć czy prawidłową pracę serca. Żaden suplement nie jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli senior nie uprawia żadnej aktywności fizycznej, nie je zdrowo i nie trenuje swojej pamięci- np. rozwiązując krzyżówki.

Suplementy wzmacniające organizm osoby starszej

Jeżeli dieta seniora z jakichś powodów jest mało urozmaicona, nie dostarcza on swojemu organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Po konsultacji z lekarzem warto w takim przypadku rozważyć suplementację tabletkami wpływającymi na ogólne wzmocnienie organizmu. Warto zawsze sprawdzić czy w składzie suplementów występuje alkohol (znajduje się w składzie wielu płynnych kapsułek). Jego, nawet nieduża obecność, może stanowić groźną interakcję z niektórymi lekami np. na padaczkę, uspokajającymi bądź nasennymi.

We wzmacniających preparatach często znajdziemy wyciąg z żeńszenia. Ma on poprawiać pamięć, a także zmniejszać poziom całkowitego cholesterolu i trójglicerydów. Na wyciąg ten powinny jednak uważać osoby cierpiące na nadciśnienie.

Na pamięć często stosuje się preparaty z wyciągiem z miłorzębu. Miłorząd poprawia pamięć, redukuje zaburzenia równowagi, ale powinien być bardzo uważnie stosowany u osób po zawale lub po udarze.

Witaminy i minerały – jakie dla seniora?

W przypadku anemii lub jej podejrzenia u seniora, warto wzmocnić jego organizm płynnym preparatem witaminowym z zawartością żelaza. Najlepiej pić go zawsze rano, gdyż żelazo najlepiej wchłania się na czczo. Obok żelaza podczas problemów z niedokrwistością bardzo ważna jest także obecność witaminy B12 w organizmie.

Cała gama witamin z grupy B ma zbawienny wpływ na organizm, więc warto zadbać o ich dostarczanie. Witaminy z grupy B mają także bardzo dobre działanie na układ nerwowy. W starszym wieku zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy. B2, B6, B12 i kwas foliowy.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj