Jak rozpoznać niewydolność serca u Seniora

0
675
Jak rozpoznać niewydolność serca u Seniora

Seniorzy zmagają się z szeregiem chorób, jakie w medycynie określa się chorobami starczymi lub chorobami wieku podeszłego. do chorób tych zalicza się cukrzycę, miażdżycę, osteoporozę, nadciśnienie tętnicze, Alzheimer, choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, nietrzymanie moczu i inne. Bardzo częstym schorzeniem (i bardzo poważnym) jest także niewydolność serca.

Czym jest niewydolność serca?

Niewydolność serca to stan kliniczny, w którym na tle niedokrwienia lub martwicy mięśnia sercowego, nadciśnienia tętniczego, arytmii, zaburzeń metabolicznych lub starzenia dochodzi do upośledzenia czynności wielu narządów. Mówiąc bardziej obrazowo, jest to stan, w którym serce nie jest zdolne do pompowania odpowiedniej ilości krwi do narządów organizmu. Niewydolność serca ma czasem bardzo złożony charakter i spotkać się możemy z różnymi jej typami:

– ostra niewydolność serca- czyli taka, w której w sposób nagły pojawiają się charakterystyczne objawy i bardzo szybko narastają,

– przewlekła niewydolność serca- mówimy o niej wtedy, gdy objawy niewydolności obserwowane są mniej więcej od miesiąca; zależnie od objawów dzieli się ją na niewydolność stabilną, pogarszającą się lub niewyrównaną,

– zastoinowa niewydolność serca – to ostra lub przewlekła niewydolność z cechami przewodnienia organizmu, pojawiającymi się na skutek zalegania krwi w różnych narządach; niewydolność tego typu może powodować duszność, obrzęki kończyn dolnych, poszerzenie się żył na szyi, powiększeniem się wątroby.

Przyczyny niewydolności serca

Przyczyną niewydolności serca może być każda choroba sercowo- naczyniowa. Najczęściej spotykaną przyczyną niewydolności jest choroba niedokrwienna serca, np. zawał mięśnia sercowego. Innymi przyczynami niewydolności mogą być: nadmierne obciążenie pracy serca przez nadciśnienie tętnicze, wady zastawkowe serca, kardiomiopatie.

Przyczynami niewydolności mogą być także: cukrzyca, zapalenie osierdzia czy zapalenie mięśnia sercowego. Przyczynami niewydolności serca mogą być także choroby inne niż choroby układu sercowo- naczyniowego, mogą to być dla przykładu: przewlekłe choroby płuc- astma, POCHP, marskość wątroby, niedokrwistość czy nadczynność tarczycy.

Na niewydolność serca choruje coraz więcej osób, a wzrost zachorować zwiększył się niemal dwukrotnie. Powodem tego jest na pewno to, iż mamy coraz bardziej starzejące się społeczeństwo. Pośród osób w przedziale wiekowym 70-80 lat niewydolność serca występuje niemal u 20 % ludzi.

Niewydolność serca u seniora- objawy

Objawy możemy podzielić na co najmniej kilka kategorii, dlatego też powiemy o kilku ich rodzajach.

Objawami odczuwanymi przez chorego są:

– ogólna duszność- nie dotyczy ona tylko występowania podczas wysiłku fizycznego, ale także występuje w stanie spoczynku,

– ciągłe zmęczenie wynikające z niedotlenienia mięśni szkieletowych,

– uczucie duszności po położeniu się (orthopnoë),

duszność nocna- występuje po 2-3 godzinach snu,

– obrzęki kostek oraz nóg.

Chory na niewydolność może odczuwać także szereg innych objawów, które są mniej typowe i mogą być początkowo niekojarzone z niewydolnością: kaszel nocny, utrata apatytu i uczucie pełności, świszczący oddech, kołatanie serca, depresja, splątanie, zawroty głowy oraz omdlenia.

Innymi objawami są objawy stwierdzane przez lekarza po zbadaniu pacjenta i należą do nich: obrzęki moszny, kończyn dolnych, okolicy krzyżowej, większe ciśnienie krwi w żyłach szyi, trzeci ton serca, szmer sercowy, tachykardia, niemiarowy puls, szybki oddech, powiększenie wątroby, wodobrzusze, skąpomocz, wyniszczenie organizmu.

Jeżeli jako opiekunka mamy do czynienia z wystąpieniem objawów mogących świadczyć o niewydolności serca, należy zgłosić się w miarę szybko do lekarza rodzinnego. Jeżeli charakter objawów jest nagły oraz ostry, jest to bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia chorego. W takiej sytuacji należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe, gdyż pomoc lekarska jest choremu absolutnie potrzeba w przeciągu najbliższych minut od wystąpienia objawów niewydolności.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj