Jak pracować by nie wypalić się zawodowo w roli opiekunki

0
641
Jak pracować by nie wypalić się zawodowo

Zawód opiekuna osoby starszej wiąże się z wieloma trudnościami takimi jak min.:  z wypaleniem zawodowym, które jest dość częstym problemem wszystkich zawodów związanych z pracą z drugim człowiekiem – terapeuty, nauczyciela, psychologa itp.

Związane jest to z tym, iż bardzo mocno możemy się zaangażować w powierzone nam zadania, zbudować silne relacje z podopiecznym, które w dłuższej perspektywie czasu mogą nas przysłowiowo “spalać”. Jak więc unikać wypalenia zawodowego na stanowisku opiekunki osób starszych, by cieszyć się tym zawodem długi czas i czerpać z niego radość i satysfakcję?

Na skróty:

Zadania opiekuna osoby starszej

Zanim wyjedziemy do pracy w charakterze opiekunki osoby starszej, warto bardzo dokładnie przeanalizować czy tenże zawód będzie nam na pewno odpowiadał. Osoby nieświadome zakresu obowiązków i nie posiadające naturalnych do nich predyspozycji, są dużo bardziej narażone na wypalenie zawodowe i to w bardzo krótkim czasie po przyjeździe.

Może także dosięgnąć nas frustracja związana z tym, iż w ogóle podjęły się tego typu pracy, do której nie wydają się nie nadawać. Aby tego uniknąć, warto znać zakres zadań opiekunki osoby starszej, w skład który wchodzą:

– robienie zakupów spożywczych i innych niezbędnych do codziennego funkcjonowania seniora, w tym leków i środków higienicznych,

– utrzymywanie czystości w domu podopiecznego, pranie i prasowanie jego odzieży,

– przygotowywanie posiłków i asystowanie seniorowi w spożywaniu ich,

– płacenie rachunków i innych należności seniora,

– dotrzymywanie towarzystwa seniorowi, rozmowa, czytanie książek i czasopism, oglądanie tv,

– pomoc w czynnościach higienicznych- kąpanie, golenie, zmiana pielucho-majtek.

Zanim zdecydujemy się na pracę opiekunki, trzeba mieć świadomość powyższych obowiązków. Ponadto nie można bać się osób z demencją czy chorobą Alzheimera, mieć obaw przed bliskim kontaktem z osobą starszą (np. podczas mycia, golenia).

Trzeba być wysoce odpowiedzialnym i nie bać się różnych niespodziewanych sytuacji, jakie mogą zdarzyć się każdego dnia. Warto też posiadać choć podstawową wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, by móc w porę zareagować na pogarszający się stan podopiecznego.

Opiekun osoby starszej – jakie wykształcenie jest wymagane

Żeby zostać opiekunką osób starszych nie jest niezbędne kierunkowe wykształcenie, choć mając takowe mamy większe szanse na lepsze zarobki. Wiele osób, które wyjeżdżają do pracy w charakterze opiekunki, to osoby z pokrewnym wykształceniem – pielęgniarskim, fizjoterapeutycznych czy ratunkowym.

Nauka fakultetu “opiekun osoby starszej” trwa 4 semestry i jest zakończona otrzymaniem dyplomu w tym zawodzie. Dyplom to jednak nie wszystko, jeżeli nie posiadamy zestawu odpowiednich cech, które pomogą nam w wykonywaniu zawodu opiekunki.

Wśród tychże cech wymienić należy odpowiedzialność, dużą empatię i umiejętność współczucia, otwartość na drugiego człowieka i jego potrzeby, cierpliwość i opanowanie, a także uczciwość.

Jak nie wypalić się zawodowo jako opiekun osoby starszej

Jak już pisaliśmy, praca opiekuna osoby starszej może wiązać się z wypaleniem, aczkolwiek można pracować w taki sposób, by tego wypalenia uniknąć. Jak? Przede wszystkim musimy bardzo jasno znać oczekiwania, zadania, trudności i zagrożenia związane z tym stanowiskiem.

Po drugie musimy mieć cel realny do osiągnięcia “dzięki mnie senior nie wyzdrowieje, ale jego komfort życia będzie wyższy niż beze mnie”. Po trzecie miej świadomość pożyteczności swojej pracy, podkreślaj sama przed sobą wagę wykonywanych przez Ciebie czynności. By się nie wypalić warto też:

– szukać wiedzy i doskonalić się w zawodzie,

– nie traktuj spraw zawodowych zbyt osobiście, pamiętaj, że problemy seniora nie są Twoimi problemami,

– troszcz się o siebie, bądź asertywna i stawiaj granice,

– korzystaj z czasu dla siebie, oddzielać swoją prywatność od życia osobistego,

– rozwijaj w sobie optymizm.

Wypalenie zawodowe może dosięgnąć każdego i na każdym etapie pracy. Można jednak z tym walczyć i dbać o to, aby nigdy nie wystąpiło.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj