Jak dbać o dobrą pamięć?

0
830
Jak dbać o dobrą pamięć

Jak wiadomo, wraz z wiekiem, nasza pamięć jest coraz bardziej zawodna. Pamiętajmy, że powinno się ćwiczyć naszą pamięć przez całe życie, a nie dopiero wtedy, gdy zaczyna ona szwankować. W przypadku, kiedy u seniora wystąpią kłopoty z pamięcią, najlepiej, jeżeli zaraz po ich pojawieniu się, zostały podjęte stosowne działania.

Co ważne, nie można takich problemów lekceważyć. Zauważmy, że każdy z nas bywa czasem rozkojarzony, może coś pomylić bądź też zapomnieć o czymś, jednakże w przypadku starszych osób tego rodzaju problemy mogą dość szybko narastać i pogłębiać się.

Aktywny senior

Należy zwrócić uwagę, że aby ćwiczenia pamięciowe mogły przynieść spodziewany rezultat, niezwykle istotna jest aktywność fizyczna. Warto dodać, że ćwiczenia fizyczne pozwalają poprawić krążenie krwi, a także dostarczyć sporej dawki potrzebnego tlenu do organizmu, co jest niezbędne, aby mózg seniora mógł wydajnie pracować. Jednakże nawet umysłowa praca twórcza nie będzie stanowiła dostatecznej stymulacji dla mózgu seniora, jeśli będzie on cały czas siedział na kanapie. Jeśli chodzi o osoby starsze, znaczenie ma także zakończenie pracy zawodowej, która dostarczała określonych bodźców.

Pamiętajmy, że brak stymulacji stanowi zagrożenie dla sprawności umysłu seniora. Zarówno przesiadywanie przed telewizorem, jak i rzadkie wyjścia z domu, a także nuda oraz rutyna mają istotny wpływ na to, że pamięć osoby starszej nie jest już taka sprawna, jak dawniej. Już po przejściu na emeryturę, warto więc znaleźć jakiś sposób związany z motywowaniem umysłu seniora do pracy. Dobrym pomysłem będzie na przykład rozwiązywanie krzyżówek, jak również wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń pamięciowych opierających się na różnych mnemotechnikach tudzież czytanie książek czy granie w szachy.

Trzeba jednak pamiętać, że nie można wpaść w tak zwaną stagnację oraz powtarzać cały czas tych samych czynności, gdyż z biegiem czasu staną się one nużące, a wtedy nie będą one w taki sposób pobudzać mózgu seniora, jak miało to miejsce na początku. Niezwykle istotna jest różnorodność, jak również wprowadzanie urozmaiceń do treningów, gdyż wyłącznie wtedy będą one efektywne.

Ćwiczenia pamięciowe

Do ćwiczeń pamięciowych potrzebne jest odpowiedniego skupienie. Im więcej rzeczy będzie rozpraszało seniora, tym trudniej będzie mu się skoncentrować na rzeczach, które należy zapamiętać. Co więcej, zdolność koncentracji także wymaga treningów, natomiast osoba, łatwo rozpraszająca się, może mieć spore trudności związane z zapamiętywaniem. Należy także co jakiś czas zrobić chwilę przerwy na odpoczynek umysłu, a także wyciszenie oraz uspokojenie myśli.

To właśnie dzięki chwili odpoczynku umysł seniora będzie pracował znacznie lepiej. Duże znaczenie ma również właściwa długość snu – gdyż najbardziej zarówno wartościowy, jak i efektywny czas, kiedy mózg odpoczywa. Co więcej, należy przykładać wagę także do odpowiedniej higieny snu, zwłaszcza z tego powodu, że sporo seniorów miewa problemy ze snem. W przypadku, kiedy senior cierpi na bezsenność, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się z tym do specjalisty. Należy bowiem pamiętać, że długotrwałe niewyspanie oraz przemęczenie organizmu zwykle znacząco odbija się na zdrowiu seniora.

Dieta dla mózgu seniora

Żeby trening pamięci zakończył się sukcesem, wspomniane wcześniej ćwiczenia powinny być wspomagane właściwą dietą. Nadmieńmy, że na pracę naszego mózgu niezwykle ważny wpływ mają kwasy omega-3, a ich źródłem są ryby morskie. Co więcej, w diecie osoby starszej nie może również zabraknąć ziaren, orzechów, pestek dyni oraz słonecznika. Należy także pamiętać o dobrej jakości olejach (poza słonecznikowym).

Oprócz tego, osoba starsza powinna ograniczyć produkty, które zawierają nasycone kwasy tłuszczowe, zaliczamy tutaj na przykład mięso wołowe oraz wieprzowe, a także nabiał. Dodatkowo, mózg do pracy potrzebuje również witamin oraz mikroelementów, dlatego też odpowiednia dieta powinna zawierać w sobie warzywa oraz owoce. Jeśli senior dostosuje się do tych wskazówek, jego mózg z pewnością będzie pracował o wiele lepiej.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj