Do pracy w charakterze opiekunki osób starszych wyjeżdża wiele Polek, a zdarza się, że i Polaków. Praca przyciąga dość dobrymi zarobkami za granicą, choć sama w sobie nie jest pracą łatwą. Wręcz przeciwnie, praca jako opiekun osoby starszej to zajęcie bardzo wymagające i odpowiedzialne. Czy jest trudna? Czy jest to praca dla każdego?
Na czym polega praca opiekunki osoby starszej?
Odpowiedzieć można najprościej- praca ta polega na opiekowaniu się podopiecznym będącym w starszym wieku. To jednak pojęcie bardzo szerokie, w którym mieści się cały szereg codziennych obowiązków. A obowiązki te mogą się różnic w zależności od zlecenia jakiego się podejmujemy- możemy opiekować się seniorem w pełni silnym i zdrowym, potrzebującym jedynie codziennego towarzystwa, ale może być także tak, iż naszym podopiecznym będzie osoba całkowicie schorowana, leżąca.
Czytaj również: https://nursecare24.pl/2020/03/03/praca-opiekunki-niemcy/
Zakres obowiązków w obu tych przypadkach będzie znacząco różny. By to uśrednić, obowiązki opiekunki osoby starszej trzeba podzielić na dwie kategorie: obowiązki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego oraz obowiązki związane z pielęgnacją seniora i opieką nad nim. Co robi opiekunka biorąc pod uwagę prowadzenie gospodarstwa domowego? Opiekunka wyjeżdżająca do sprawowania opieki nad osobą starszą, najczęściej mieszka razem z nią. Do jej obowiązków należy pokrótce:
– utrzymywanie domu/ mieszkania w należytym porządku,
– robienie zakupów spożywczych, kupowanie lekarstw i innych artykułów niezbędnych do codziennego życia (kosmetyki, środki czystości, itp.),
– przygotowywanie posiłków dla siebie oraz dla podopiecznego,
– robienie opłat i innych należności seniora,
– prowadzenie kalendarza seniora- dbanie o obecność na umówionych wizytach lekarskich lub rehabilitacyjnych, dbanie o obecność seniora na ważnych wydarzeniach w gronie przyjaciół- np. imieninach,
– informowanie rodziny seniora o bieżących kwestiach związanych z podopiecznym.
Obowiązki związane z bezpośrednią opieką nad osobą starszą dotyczą:
– karmienia seniora lub pomagania mu w jedzeniu,
– mycia go lub pomagania mu podczas brania kąpieli czy prysznica,
– dbania o higienę osobistą seniora- gdy to konieczne, pomoc przy zmianie pieluchomajtek,
– spędzanie wolnego czasu z seniorem, aktywizowanie go do podejmowania działań sportowych, intelektualnych i towarzyskich.
Choroby seniorów
Osoba, która wyjeżdża lub zamierza wyjechać do pracy w charakterze opiekunki, powinna zdawać sobie sprawę z chorób występujących u osób starszych. Idealnie byłoby, gdyby opiekunka znała objawy tychże chorób i umiała reagować w razie ewentualnego zagrożenia- udzielając pierwszej pomocy przedmedycznej. Jakie znamy choroby osób starszych? Do chorób geriatrycznych zalicza się:
– choroby otępienne jak demencja lub Alzheimer,
– choroby zwyrodnieniowe stawów oraz kręgosłupa,
– choroby nowotworowe,
– cukrzycę,
– nietrzymanie moczu,
– osteoporozę,
– choroby miażdżycowe- choroba wieńcowa, udar mózgu, zawał serca,
– depresję.
Poza tymi najczęściej występującymi chorobami, seniorzy często skarżą się na występowanie różnego rodzaju alergii, problemów i schorzeń dotykających narząd wzorku (zaćma, jaskra, katarakta) oraz słuchu.
Trudne chwile w pracy opiekuna osoby starszej
Decydując się na pracę w charakterze opiekunki osoby starszej zdawać sobie należy sprawę, iż pracy tej może towarzyszyć dość sporo na prawdę trudnych chwil. Jedną z najtrudniejszych z nich może być śmierć podopiecznego lub załamanie się stanu jego zdrowia. Choćbyśmy najlepiej wykonywali swoje zadania, te dwie sprawy są nieuchronne. W tak ciężkich chwilach warto poprosić o wsparcie pracodawcy (agencji), a nawet psychologa. Ciężkimi chwilami może być także mierzenie się z chorobami seniorów, z ich dezorientacją i nieradzeniem sobie z najprostszymi czynnościami (np. w chorobie Alzheimera).
Choroby mogą mieć także przykre objawy, z którymi trzeba umieć sobie radzić. Do takich objawów możemy np. zaliczyć agresję, która nie jest niczym rzadkim u osób starszych. Agresja jest objawem wielu chorób, a może być też skutkiem ubocznym przyjmowanych leków. Dlatego też kandydatka na opiekunkę powinna mieć dobre rozeznanie w specyfice pracy opiekuna oraz być osobą z predyspozycjami do wykonywania tego zawodu.