Co to jest zespół po upadkowy i jakie są jego przyczyny?

0
554
Co to jest zespół po upadkowy

Upadek możemy zdefiniować jako zmianę pozycji naszego ciała, która wynika z nagłego zachwiania naszej równowagi. Mogłoby się wydawać, że nie jest to wcale nic przerażającego, jednakże w praktyce może się to wiązać z długotrwałą traumą.  Wspomniany w tytule zespół po upadkowy jest efektem lęku przed upadkiem.

Osoba starsza traci pewność siebie, a do tego negatywnie ocenia własne możliwości ruchowe. Wspomniany syndrom tyczy się osób, w przypadku których taka sytuacja miała już miejsce, a także osób, które nie miały jeszcze tego rodzaju przeżyć. Nadmieńmy, że przyczyną wspomnianego schorzenia jest lęk, który nie zawsze jest rezultatem przebytych urazów. Senior przyjmuje zazwyczaj postawę bierną i w związku z tym ogranicza on własną aktywność zarówno życiową, jak i zawodową.

Przyczyny upadków seniorów

Jak powszechnie wiadomo, upadki są wynikiem wielu różnych przyczyn, które możemy podzielić na przyczyny wewnętrzne oraz zewnętrzne. Osoby starsze z uwagi na swój wiek zazwyczaj bywają osłabione fizycznie. Co więcej, seniorzy nie zawsze są w stanie obiektywnie ocenić własne możliwości, co zwykle jest powodem różnych nieprzemyślanych decyzji. Oprócz tego, seniorzy mogą posiadać tendencję do podejmowania nazbyt dużego wysiłku.

Pamiętajmy, że siła mięśniowa pomniejsza się z każdym następnym rokiem. W przypadku osób starszych, nawet wydawać by się mogło – drobne domowe zadania mogą stać się przyczyną niezwykle bolesnych upadków. Nadmieńmy, że tak zwany wiek starczy jest powiązany zazwyczaj z zaburzeniem równowagi, natomiast a ta z kolei jest konieczna, aby móc się bezpiecznie poruszać.

Co więcej, pogorszeniu może ulec także wzrok bądź też słuch seniora, poprzez co nie w każdym przypadku może on zauważyć przeszkodę, która mu zagraża. Większość seniorów, żeby właściwie funkcjonować, musi zażywać leki. Zwłaszcza zagrożone są te osoby, które biorą antydepresanty bądź też leki obniżające ciśnienie krwi oraz ułatwiające zasypianie. Wspomniane leki zwykle przytępiają zmysły oraz utrudniają poruszanie się osób starszych.

Jak zapobiegać upadkom?

Celem zapobiegania upadkom, najpierw trzeba usunąć z otoczenia osoby starszej wszystkie niepotrzebne rzeczy. Są to na przykład kable, które leżą na ziemi, a które należałoby schować pod listwy wykończeniowe bądź też poprowadzić wzdłuż ścian. Oprócz tego, wręcz do minimum trzeba zredukować ilość zarówno szafek, jak i półek, ponieważ senior może się o nie potknąć.

Nadmieńmy, że zagrożeniem dla seniora są także progi, czyli także warto by było się również ich pozbyć. Przeszkodą są także miękkie dywaniki, gdyż mogą one podwijać się i poprzez to być przyczyną poślizgu. Istotne jest również zagwarantowanie odpowiedniego oświetlenia. Osoby starsze z każdym kolejnym rokiem widzą coraz gorzej, należy z tego powodu doświetlać te miejsca, gdzie osoba starsza przebywa najczęściej. Należy pamiętać także o tym, żeby światło nie raziło seniora w oczy, ponieważ może się to przyczynić do chwilowego oślepienia. Urządzeniem, które warto usnąć z łazienki seniora, jest wanna.

Z racji tego, że korzystanie z niej wymaga od osoby starszej sprawności fizycznej. Dobrym rozwiązaniem będzie prysznic z krzesełkiem. Co ważne, podczas kąpieli, senior powinien mieć na nogach kapcie z gumową podeszwą, gdyż uniemożliwią one poślizg.

Konsekwencje upadku

Zwróćmy uwagę, że upadki w przypadku seniorów mogą mieć niezwykle przykre konsekwencje – fizyczne oraz psychiczne. Występuje dość duże prawdopodobieństwo, iż po upadku, osoba starsza będzie potrzebowała rehabilitacji. Jak wiadomo, każdy upadek może doprowadzić zarówno do złamań, jak i do stłuczeń. Co więcej, takie upadki zostawiają obrażenia zarówno na ciele seniora, jak i na psychice. Zwykle osoby starsze, które doświadczyły upadku, zatracają poczucie bezpieczeństwa, a często także, popadają w depresję. Efekty tego są fatalne, ponieważ przestają oni powoli wychodzić z domu, a także angażować się w pozostałe aktywności. Trzeba dopowiedzieć, że brak regularnego ruchu przyczynia się do osłabienia ciała seniora. Osoby te stają się także bardziej narażone na upadki.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj