Co gotują opiekunki w Niemczech?

0
748
Co gotują opiekunki w Niemczech

Kuchnia i zdrowe posiłki to bardzo ważny temat w kwestii opiekowania się seniorem. Dlatego też kandydatka na opiekunkę osoby starszej jest przed podpisaniem umówmy przepytywana z tego, co potrafi przyrządzać, jaką kuchnię preferuje i czy bliskie jej są zasady zdrowego żywienia.

To niezwykle ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy przyjdzie nam się zmierzyć z opieką nad seniorem z wysokimi potrzebami- ścisłą i rygorystyczną, zdrową dietą. Co więc jest najlepszą dietą dla seniora?

Zasady żywienia osoby starszej

Zapotrzebowanie na składniki żywieniowe lub na witaminy czy minerały jest różne dla każdej z grup wiekowych oraz zróżnicowane także chociażby ze względu na płeć. Seniorzy mają znacznie wyższe zapotrzebowanie chociażby na witaminę D, B2, B6, B12, C, E, A oraz na beta karoten. Niedobór witaminy D jest bardzo niebezpieczny ze względu na stan kości osób starszych- a te są przecież wraz z wiekiem i tak już dosyć kruche i mało wytrzymałe. Ale witamina D ma także bardzo duże znaczenie, jeśli chcemy uchronić seniora przed depresją lub przed cukrzycą typu 2.

Bardzo ważne w żywieniu osób w podeszłym wieku jest także dbanie o dostarczanie wewnątrzkomórkowego antyoksydantu jakim jest koenzym Q10. Koenzym ten znajdziemy m.in w mięsie z kurczaka, w wołowinie, w wątróbce, w oleju rzepakowym, w rybach- ma on niebagatelne znaczenie w ograniczaniu powstawania tzw. wolnych rodników w organizmie, które mogą wywoływać choroby nowotworowe. Świetną dietą dla osób w podeszłym wieku jest dieta śródziemnomorska- bogata w ryby, chude mięsa oraz naturalne tłuszcze roślinne jak chociażby oliwa z oliwek. Dieta ta jest bogata w całą gamę kwasów omega 3, a te są niezwykle ważne w procesach przeciwzapalnych.

Dieta śródziemnomorska jak żadna inna jest bogata w spożycie pokarmów roślinnych jak owoce, warzywa, orzechy, zboża, oleje, oliwa i rośliny strączkowe – dla seniorów nie ma nic lepszego niż właśnie takie produkty żywnościowe. Bardzo duże znaczenie w diecie osób starszych mają płyny, głównie woda. Zaleca się, by żywienie osób starszych obejmowało 3700 ml wody (płyny w napojach i pokarmach) u mężczyzn i 2500 ml u kobiet. Niedobory wody u osób po 65. roku życia nasilają objawy istniejących chorób, powodują też nowe.

Jedzenie zgodne z porą roku

Zdecydowanie najzdrowiej jest jeść sezonowo i przygotowywać dla seniora to, co jest dostępne z pól o danej porze roku. Dla przykładu Niemcy bardzo lubią jesienną kuchnię- gdy pod dostatkiem jest warzyw i owoców zgromadzonych w piwnicach przez całe lato. Jednym z ulubionych warzyw niemieckich seniorów jest dynia, której można przygotować niemal wszystko- sprawdza się nawet w deserach.

Dynia to warzywo lekkostrawne, ma niedużo kalorii, jest bogate w witaminy oraz w minerały, a także w bardzo ważny dla osób starszych beta karoten (beta karoten jest niezbędny dla dobrej kondycji skóry oraz oczu). Z dyni, jak i z wielu innych warzyw można przyrządzać mniej lub bardziej wymyślne zupy i kremy, a te są niezwykle korzystne dla seniorów- rozgrzewają, ale i nawadniają organizm. Obok dyni, innym bardzo lubianym przez Niemców warzywem są szparagi i wiosną to one królują na stołach seniorów, a opiekunki przyrządzają z nich niejedno wyśmienite danie.

Ulubione wśród Niemców

Jak wygląda typowe niemieckie śniadanie, obiad lub kolacja? Niemcy bardzo lubią rozpocząć dzień od smacznego pieczywa z dodatkami. Piekarnie aż uginają się od różnych gatunków chlebów i bułek, do których niemieccy seniorzy chętnie jedzą różne rodzaje kiełbasek lub wersję na słodko- dżemy, marmolady, kremy orzechowe lub czekoladowe, a także sery i serki. Niemiecki obiad to obowiązkowo zupa, a bardzo często także drugie danie jako danie jednogarnkowe- niemieckie Eintopf.

Zapiekanki makaronowe lub ziemniaczane, wszelkiego rodzaju gulasze, fasolka po bretońsku i tym podobne specjały są jedyni z chętniej jedzonych typów obiadów w Niemczech. Niemcy wprost kochają ziemniaki, dlatego zjeść je można w wielu wariantach- jako puree, jako sałatka ziemniaczana, jako placki czy jako coś w rodzaju klusków śląskich.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj