Alkohol u osób starszych

0
633
Alkohol u osób starszych

Zażywany w rozsądnych dawkach alkohol korzystnie wpływa na nasze samopoczucie: pomaga nam się odprężyć i uspokoić, poprawia nastrój, ułatwia zasypianie. Jednak wraz z wiekiem tolerancja naszego organizmu na niektóre substancje się obniża. Choć alkohol u zdrowych osób starszych nie jest bynajmniej zakazany, seniorzy muszą wziąć pod uwagę stan swojego zdrowia i ściśle dopasować do niego liczbę spożywanych drinków. Słowem kluczem jest tu umiar.

Ale co to właściwie znaczy: umiarkowane spożywanie alkoholu? Środowisko farmaceutów i lekarzy za dopuszczalną normę uznaje 1 standardowy drink dziennie dla kobiet i 2 standardowe drinki dziennie dla mężczyzn. Standardowy drink – inaczej SJA, standardowa jednostka alkoholu – to 10 gram lub 12,5 ml czystego alkoholu etylowego, czyli: mniej niż jedno małe piwo (250 ml o mocy 5 proc.), jedna lampka wina o mocy 12 proc. lub 30 ml wódki o mocy 40 proc. Zdrowa osoba powyżej 65. roku życia nie powinna przekraczać normy 3 drinków dziennie i 7 drinków tygodniowo.

Alkohol u osób starszych to jednak bardziej zindywidualizowana sprawa – wszystko zależy m.in. od rodzaju przyjmowanych leków. Niektóre niestety wymagają całkowitego wyrzeczenia się alkoholu, który może osłabić ich działanie lub wręcz zamienić je w truciznę powodującą poważne powikłania.

Nie łączmy leków z alkoholem

Najbezpieczniej przyjąć zasadę niełączenia alkoholu z jakimikolwiek lekami. Dotyczy to także leków bez recepty, w tym uważanych za bezpieczne preparatów ziołowych i najpopularniejszych przeciwbólowych. Łączony z alkoholem paracetamol może spowodować trwałe uszkodzenie wątroby, natomiast popita alkoholem aspiryna może wywołać krwawienie z przewodu pokarmowego.

Szczególnie niebezpieczne działanie mają połączone z alkoholem leki nasenne i uspokajające, przeciwbólowe oraz antydepresanty. Lekarz, który przepisuje nam dany lek, z pewnością poinformuje nas o możliwości łączenia go z alkoholem – a niezależnie od tego przed zakupem jakiegokolwiek leku w aptece zapytajmy najpierw farmaceuty, czy możemy np. popić go winem. I zawsze pamiętajmy, by przestrzegać tego zalecenia.

Konieczna zmiana nawyków

Jeśli przez całe życie przyzwyczailiśmy się do stałych nawyków w spożywaniu alkoholu, np. do 2 dużych piw dziennie, przestawienie się na jedno małe piwo dziennie lub wręcz na całkowitą abstynencję może być dla nas trudne. Zdrowie jest jednak najważniejsze, a alkohol u osób starszych zawsze oznacza mniejsze lub większe ryzyko.

Wraz z wiekiem nasze dolegliwości się bowiem pogłębiają, a spożywanie alkoholu ponad normę może sprawić, że będą jeszcze bardziej dotkliwe. Nadużywający alkoholu seniorzy podwyższają ryzyko pogorszenia wzroku, narażenia na upadki, wzrostu ciśnienia krwi, cukrzycy, zaburzeń pamięci, osteoporozy czy udaru mózgu, co z kolei może doprowadzić do długotrwałej niepełnosprawności, a nawet śmierci.

Żaden drink nie jest wart takiej ceny. Jeśli jednak mamy trudności z ograniczeniem picia, koniecznie poinformujmy o tym naszego lekarza. Samodzielna odstawienie alkoholu „z dnia na dzień” może spowodować niepożądane efekty uboczne, ponadto czasami niezbędne może się okazać zastosowanie odpowiednich leków ułatwiających rzucenie picia.

Ryzyko uzależnień

Alkohol u osób starszych niesie ze sobą jeszcze jedno ryzyko – popadnięcia w alkoholizm, nawet w przypadku osób, które dotychczas stroniły od trunków. Wiąże się to z często spotykanym na emeryturze poczuciem osamotnienia i bycia niepotrzebnym, z nudą i „pustymi godzinami”, które seniorzy chcą czymś zapełnić, z chęcią poprawienia sobie nastroju. Picie to jednak złudne remedium na te problemy.

Po jakimś czasie jego nadmiernego spożywania mogą pojawić się niepokojące objawy: zaburzenia snu, zmiany nastroju, depresja, kłopoty z równowagą i koordynacją ruchów, kłopoty z pamięcią, z utrzymaniem higieny, niedożywienie, spowolnienie czasu reakcji, wycofanie z życia towarzyskiego. Każdy z nich może być sygnałem uzależnienia osoby starszej od alkoholu. W takim przypadku należy jak najszybciej odwiedzić lekarza; być może konieczne będzie rozpoczęcie terapii uzależnień.

Jeśli jesteśmy członkami rodziny seniora, bacznie obserwujmy jego zachowanie, postarajmy się także zorganizować mu jakieś ciekawe zajęcia (np. na kołach zainteresowań czy uniwersytecie trzeciego wieku), tak by nie czuł się samotny i niepotrzebny i nie miał potrzeby sięgania po alkohol.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj